Pišu kazne, a imaju letnje gume
Saobraćajci u Srbiji kažnjavaju vozače koji nemaju zimske gume na automobilima, a sami su često prinuđeni da tokom zime voze patrolna vozila sa letnjim pneumaticima.
Pripadnici saobraćajne policije čija je obaveza da sankcionišu vozače koji nemaju zimske gume i sami u velikom broju na svojim automobilima umesto zimskih imaju letnje pneumatike. Kako kažu u Policijskom sindikatu Srbije i Nezavisnom policijskom sindikatu Srbije više od polovine policijskih automobila još koristi letnje gume.
"Prema podacima kolega koji rade u Kikindi skoro sva vozila, a ima ih desetak i dalje imaju letnje gume. Slična situacija je i u Kragujevcu gde od dvadesetak automobila polovina nema zimske gume", kažu u Policijskom sindikatu Srbije.
"Treba napomenuti da se većina kolega ne obraća sindikatima zbog toga što nemaju adekvatnu opremu na vozilima. Nama se obrate jedino ako se desi nešto loše. Možete misliti u kakvoj su situaciji kolege koji moraju da u ovakvim uslovima krenu na uviđaj, naročito u planinskim delovima zemlje, a na vozilima imaju letnje gume. Ili, recimo, treba da sankcionišu nekoga ko još nije postavio zimske gume, a sami na svojim vozilima imaju letnje - o bezbednosti kolega da i ne govorimo", rekli su ovim povodom u Policijskom sindikatu Srbije.
Oni napominju da sva vozila u policiji moraju da imaju i jedne i druge gume, ali se sa tom zamenom nije krenulo na vreme.
"Verovatno je problem u novcu, tenderima ili slično. Nedopustivo je da policajci kažnjavaju vozače ako nemaju zimsku opremu, tačnije odgovarajuće zimske gume, a da sami krše isti propis. Šta da im vozač kaže kad vidi tu lakrdiju", ističu u ovom sindikatu.
U Nezavisnom policijskom sindikatu Srbije potvrđuju ove podatke.
"Stalno nam se žale kolege da veliki broj vozila na terenu nema adekvatnu zimsku opremu. Što se tiče ostale opreme, kao što su dizalice, prva pomoć, rezervni točak i to je u katastrofalnom stanju, ili uopšte ne postoji u vozilima. Jedino su novi automobili opremljeni po zakonu, ali njih obično voze rukovodioci, načelnici, zamenici ili komandiri, a oni ne patroliraju nego se dovoze i odvoze sa posla", kažu u ovom sindikatu.
"Više od pedeset odsto policijskih vozila nema adekvatnu opremu, nekima ne rade brisači, nekima nisu u redu retrovizori, mnoga vozila nemaju paket prve pomoći, dizalicu, rezervni točak..., a na to skoro niko ne obraća pažnju", objašnjava Momčilo Vidojević, predsednik Nezavisnog policijskog sindikata Srbije.
Prema nezvaničnim podacima, u Ministarstvu unutrašnjih poslova ima oko 9.500 vozila, trećina njih se gotovo uopšte ne koristi jer su tehnički neispravna i trebalo bi ih rashodovati. Ako je verovati istom izvoru, u Srbiji bi na oko 4.000 patrolnih vozila trebalo promeniti i staviti 16.000 novih zimskih pneumatika.
Prosečna cena, puta broj guma govori da je reč o sumi većoj od milion i po evra koju, očigledno, ni MUP ni država ne mogu da izdvoje, kako bi rešili ovaj problem.
Inače, procedura koju policajci moraju da prođu da bi letnje gume na patrolnim vozilima zamenili zimskim je duga i spora. Prvo što policajac koji duži vozilo mora da učini jeste da ode do ovlašćenog servisa, gde se vrši zamena guma, i da se javi na takozvano prijemno odeljenje i saopšti šta mu treba. Policajac mora i da se raspita da li guma uopšte ima na lageru. Ako nema, mora da se otvori nalog za nabavku. A pitanje je kad će biti nabavljene...