Dve trećine građana ne želi da se druži sa gej osobama
U Srbiji postoji izražen stepen homofobije što potvrđuje podatak da dve trećine građana ne želi da se druži sa LGBT osobama, rekao je u Beogradu direktor Kancelarije za ljudska i manjinska prava Dušan Ignjatović. Spadate li u njih?
Na otvaranju seminara posvećenog borbi protiv diskriminacije gej osoba, Dušan Ignjatović je rekao da je pravni okvir u Srbiji koji se odnosi na ljudska prava dobar i da je u toku izrada antidiskriminacione strategije u okviru koje će biti planirana primena sistemskih mera.
"Srbija je u januaru 2012. godine pristupila projektu Saveta Evrope za sprečavanje diskriminacije na osnovu seksualne orijentacije i rodnog identiteta", rekao je Ignjatović i dodao je pristupanje projektu bila "potreba ali i odgovoran potez". On je naveo da izveštaji Beogradskog centra za ljudska prava i Gej strejt alijanse kontinuirano ukazuju na prisustvo homofobije u drušstvu i kao primer naveo da bi polovini populacije smetalo da im LGBT osobe stanuju u susedstvu.
"Svedoci smo raznih stvari - od podsmešljivih komentara do govora mržnje i otvorenih pretnji napadima", rekao je Ignjatović.
60 odsto građana se protivi tome da gej osoba ili lezbejka budu na rukovodećem mestu u državi, dve trećine građana se ne bi družilo sa nekom LGBT osobom a tri četvrtine je protiv toga da vaspitači dece budu osobe druge seksualne orijentacije. On je dodao da se Srbija po tome ne razlikuje mnogo od zemalja u okruženju a da se takvo stanje često opravdava tradicionalnim i kulturnim vrednostima, nesklonošću da se prihvati nešto novo i konzervativinm stavovima. |
Ignjatović je rekao da je potrebno smanjiti jaz između populacije i LGBT osoba što će, kako je ocenio, verovatno biti dugotrajan proces, ali da se mora težiti ravnopravnosti svih.