Lopovi vrebaju već od granice
Beogradska policija upozorava naše ljude iz dijaspore koji planiraju da predstojeće božićne i novogodišnje praznike provedu u zemlji da obrate pažnju na sitne prevarante i džeparoše zato što se očekuje povećan broj krivičnih dela, posebno u onom segmentu koji zbog malih novčanih iznosa i ne podleže krivičnom gonjenju.
- Po običaju je period oko Nove godine meka za raznorazne prevarante i sitnije kriminalce. Ove godine će, zbog opšte krize, to biti još izraženije zato što je u Beogradu i Srbiji sve više sitnih kriminalaca iz Rumunije i Bugarske - upozorava Zoran Kovačević, zamenik načelnika Odseka za suzbijanje imovinskih delikata Policijske uprave Beograd.
Vračare i magoviU beogradskoj policiji upozoravaju da se ne stišava "navala" raznoraznih vračara i belih magova. |
Prema važećem zakonu sve krađe ili prevare do 15.000 dinara (oko 130 evra) ne podležu krivičnom gonjenju i policija jedino što može je da oštećenoj stranci dostavi podatke o počiniocu, a naplata ili procesuiranje se vodi po privatnoj tužbi što je mučenje i najčešće - uzaludan posao.
U beogradskoj policiji upozoravaju da je, kako bi se izbegla nepotrebna maltretiranja, posebno ukoliko nestanu i lična dokumenta, dovoljno biti samo malo više oprezniji na onim "kritičnim tačkama", a to su aerodromi, autobuska stanica, benzinske pumpe duž autoputa ili veliki tržni centri.
- Džeparoši obično čekaju ljude koji izlaze iz autobusa i jedino o čemu razmišljaju je da prikupe sve svoje stvari iz prtljažnika. Mada novac i lična dokumenta drže u torbi koja je uz njih, tada se "opuste" i da bi lakše "manevrisali" prebace je na leđa. Dobrom džeparošu treba manje od par sekundi da uradi posao - kaže Aleksandar Mitrović, šef Odseka za suzbijanje džeparenja.
PozajmiceZoran Kovačević, zamenik načelnika Odseka za suzbijanje imovinskih delikata posebno upozorava naše zemljake na porast prevara sa pozajmicama. |
Prema njegovim rečima, treba biti oprezan i na javnim mestima, ali i u tržnim centrima.
- Sve manje je džeparoša iz Srbije i to je posao koji kod nas polako izumire, ali zato dolaze kriminalci iz Bugarske i Rumunije koji su taj zanat verovatno izučili na Zapadu, pa su odatle izbačeni, a Srbija je u odnosu na njihove matične zemlje i dalje "zapad" - veli ovaj inspektor.
Njegov kolega, Saša Marković, šef Odseka za suzbijanje prevara i falsifikata kaže da je autobuska stanica opasna i zbog, lažnih dilera deviza, ali i lažnih vozača autobusa i stranaca.
- Poslednjih meseci imamo povećan broj prijava lažnih vozača kojima su mete ljudi koji putuju u inostranstvo. Oni i po garderobi, sakou i plavoj košulji, podsećaju na vozače, a žrtvi priđu uz komentar da čekaju kolegu kako bi preuzeli vožnju ka nekoj zapadnoj zemlji. Kako se priča razvije, tako on u jednom trenutku zamoli za 50 ili 100 evra kako bi kupio piće za autobus ili platio neke račune, uz obećanje će novac vratiti čim krenu.
- Nažalost, iznosi koje uzimaju su nedovoljni da policija može da podnese krivičnu prijavu, već samo može da identifikuje takvog prevaranta i oštećenom dostavi njegove podatke - kaže Marković i dodaje da na autobuskoj stanici i dalje ima "sekača" - lažnih dilera devizama koji žrtve vrebaju u vremenu kada menjačnice ne rade ili nudeći bolji kurs.
- Umesto protivvrednosti, za 100 evra ćete dobiti tek trećinu dinara, mada će pred vašim očima "izbrojati" celu sumu.
Međutim, Zoran Kovačević upozorava na novi trend prevara sa platnim karticama.
- Kako je tehnologija odmakla, tako su i sistemi uzimanja podataka sa platnih kartica sve neprimetniji. Da bi se uzeli podaci, na aparat se instalira dodatak koji se obično i ne primeti, a prikupi sve potrebne informacije koje se posle samo kopiraju na lažnu karticu.
- Međutim, da bi im prevara uspela potrebno je da saznaju i pin broj, a to čine ili sa lažnom tastaturom koja se "prilepi" na pravu ili sa mikrokamerom iznad pulta. Da bi se zaštitili od toga, samo treba prekriti rukom brojčanik prilikom ukucavanja pin koda - objašnjava Kovačević, dok njegov kolega dodaje da treba povesti računa i ukoliko - novac ne izađe iz bankomata.
- Dovoljna je tanja lajsna presvučena lepkom za štetočine i novac će završiti na njoj. U slučaju da vam se to dogodi ako banka ne radi, potrebno je hitno zvati vašu banku, a telefon se nalazi na samoj kartici - upozorava Saša Marković.
Česte prevare na pumpamaZoran Kovačević dodaje da treba biti oprezan i ako se u otadžbinu dolazi sopstvenim prevozom.
|