Ministri bez rotacija
Pravo na crveno-plavo trepćuće svetlo na kolima trebalo bi da imaju samo šef države, predsednici Vlade, parlamenta i Vrhovnog kasacionog suda, kao i ministri policije i vojske. Za kačenje na branike treptača rezervisanih za državni vrh, svi ostali mogli bi da budu osuđeni i do tri godine zatvora.
Ovo je suština inicijative koju je uputio Srpski komitet za bezbednost saobraćaja ministarstvima pravde i policije. Ključ njihovog predloga je da se uvede red među, čak, 10.000 vozila koja kroz saobraćaj jezde obasjana različitim službenim rotacionim svetlima.
"Nedopustivo je da toliki broj vozila koristi neku vrstu signalizacije koja bi trebalo da bude rezervisana samo za državne funkcionere ili uzak krug službenih automobila", kaže Damir Okanović iz Komiteta. "Zato smo od prvog čoveka MUP-a zatražili da donese poseban pravilnik kojim bi se ograničio krug korisnika rotacionih svetala, ali i uveo registar korisnika ove privilegije".
Na treptanje niko ne reagujePrvi signali iz MUP ukazuju da će ova inicijativa biti prihvaćena, jer će i patrolama koristiti uvođenje reda u ovoj oblasti. Dosadašnja praksa je pokazala da se, zbog prevelikog broja vozila koja ”trepte”, vozači previše ne obaziru na službena vozila na zadatku. |
Ukoliko Vlada prihvati ideju, bez ”rotaljki” bi ostali gotovo svi ministri i lokalni funkcioneri koji ih danas mirne duše uključuju za službene, ali i privatne potrebe. Korišćenje običnih plavih rotacija bilo bi rezervisano za hitne službe - Hitnu pomoć i vatrogasce.
Osobe zadužene za vozila, međutim, moraće da vode posebne evidencije o njihovom aktiviranju. To će sprečiti da se službeno vozilo kreće pod rotacijom za privatne potrebe, a policija će preko broja tablica nesmetano moći da proveri ko je korisnik automobila i na kakvom je zadatku.
Da preširoki krug korisnika ove privilegije predstavlja pretnju učesnicima u saobraćaju, smatra i Milan Vujanić, profesor Saobraćajnog fakulteta. On očekuje da će država neodložno uvesti red u korišćenju svetala.
"Zaprepašćuje činjenica da se svaki službeni automobil policije, bio označen ili ne, tretira kao vozilo pod pratnjom", objašnjava Vujanić. "Zato je važno da se preciziraju korisnici, ali i uslovi u kojima se pale rotacije".