"Parlament da nadzire službe bezbednosti"
Šef delegacije EU u Srbiji Vensan Dežer istakao je danas važnost jasnih procedura i linija komande u bezbednosnim agencijama, uz ocenu da je u Srbiji potrebno osnažiti nadzornu ulogu parlamenta u oblasti bezbednosti.
Na početku dvodnevnog skupa o reformama u sektoru bezbednosti, Dežer je rekao da je ključan princip podele vlasti na zakonodavnu, izvršnu i sudsku, kao i da je važno obezbediti funkcionalno pravosuđe i vladavinu prava.
"Svaka institucija mora da radi posao za koji je nadležna iako to ne čini mora da se utvrdi u čemu su propusti", kazao je Dežer.
Šef delegacije EU pozdravio je rad skupštinskog odbora za bezbednost i dodao da on mora da ima proaktivnu ulogu pored redovnih podnošenja izveštaja bezbednosnih agencija.
Dežer je ocenio i da je potrebno osnažiti kapacitete parlamenta u nadzoru bezbednosti i obezbediti mu stručnu pomoć i sredstva.
On je rekao i da očekuje da se revidiraju određene nadležnosti, a napomenuo je da, naprimer, "postoje sumnje" oko primene mera specijalne istrage, koju sprovode bezbednosne agencije.
"Smatramo da to treba revidirati i uskladiti sa standardima EU", rekao je Dežer i dodao da policija i pravosuđe treba da imaju glavnu ulogu u krivičnim istragama, kazao je šef delegacije EU.
Dežer je ukazao na značaj zaštite prava građana i ocenio da se 14 preporuka koje su nedavno predstavili zaštitnik građana i poverenik za informacije mogu usvojiti u predloženom obliku.
Prema njegovim rečima, EU čeka da vidi kakve će promene biti izvršene na osnovu mišljenja Ustavnog suda o Zakona o telekomunikacijama i zakonima koji se odnose na Vojno bezbednosnu agenciju i BIA.
Dežer je dodao da iako EU nema "čvrstu pravnu tekovinu u oblasti bezbednosti" očekujemo da buduće članice poštuju određene principe, smernice i preporuke, ti principi se pre svega odnose, na kontrolu bezbednosnog sektora uključujući parlamentarni nadozor, zaštitu podataka građana i delovanje bezbednosnih službi uz poštovanje demokratskih principa, ljudski prava i vladavine prava.