Golim životom protiv granice
Snežne i hladne noći, nekoliko stotina žitelja severnog Kosmeta provelo je pod šatorima ili pored logorskih vatri u međuzoni između Rudnice i Jarinja gde su radnici "Novi Pazar - puta", po nalogu iz vrha države Srbije, počeli izgradnju "integrisanog prelaza" sa Kosovom
Od prekjuče radovi su obustavljeni, a okupljeni Srbi traže pismene garancije iz Beograda da tu neće biti granice. Međutim, većina Srba smatra da nikakav prelaz, pa ni integrisani, nije potreban i da se sve čini kako bi se Srbi prevarili i "na mala vrata" uvukli u nezavisno Kosovo.
- Trinaest godina borimo se za slobodu, gutamo suzavac, trpimo pendreke i gumene metke, zar sada, zbog nekakvog datuma na kome insistira Beograd, treba sve da izgubimo i ostanemo u Velikoj Albaniji - pita se Nikola Đorđević iz Leška koji se preksinoć smrzavao u Jarinju zajedno sa svojim komšijama i prijateljima.
- Ostaćemo ovde sve dok ne budemo potpuno sigurni da severni Kosmet neće biti van Srbije i nipošto deo Velike Albanije, policija je do sada bila korektna, čak je tokom noći dolazila da se zajedno grejemo, nadamo se da u Beogradu niko nije lud da na ovaj narod pošalje žandarmeriju - priča Nikola.
Okupljenom narodu juče su se obratili Nenad Popović, potpredsednik Skupštine Srbije (DŠ) i Nemanja Šarović visoki funkcioner Srpske radikalne stranke. Oni su izrazili strahovanje da će, uprkos svim objašnjenjima premijera Ivice Dačića, na Jarinju biti granica i da će srpski narod na Kosovu ostati odsečen od Srbije. Uz molbu da budu jedinstveni i da mirno protestuju, Popović je pozvao Ustavni sud Srbije da se što pre izjasni o Sporazumu koji je Beograd potpisao sa Prištinom, a vlasti da ništa ne preduzimaju dok najviša sudska instanca u državi ne saopšti svoje mišljenje.
Predstavnici obe stranke najavili su "duži boravak" na severu Kosmeta i ostanak uz srpski narod sve dok ne bude sigurno da na Jarinju neće biti granice. Dodatno nepoverenje i uznemirenje među okupljenim Srbima izazvale su izjave Hašima Tačija i napisi u prištinskim medijima u kojima se negira sve što je Dačić izjavio i tvrdi "da se na Jarinju definitivno uspostavlja granica sa Srbijom".
- Do sada se uvek pokazivalo da su naši lagali, a da su iz Prištine verodostojno saopštavali: šta je dogovoreno, bojimo se da nas i sada naši varaju, kako smo nezvanično obavešteni: bez carine ćemo prolaziti samo sa kesom u ruci i ručnim prtljagom, sve opstalo, sva roba i sav repro-materijal moraće da se carini - kaže jedan od Srba koji se neprekidno smrazava na Jarinju.
Traže garancije Beograda
Okupljeni Srbi traže da na Jarinje dođe i obrati im se neko iz vrha vlasti, neko ko bi mogao da im razjasni sve nedoumice, postoje najave da bi to mogao biti Aleksandar Vulin, međutim, Srbi ne veruju da on može da im bilo šta garantuje, pa traže da dođu Ivica Dačić, Aleksandar Vučić ili Tomislav Nikolić. Traži se i da ih Vlada i Skupština Srbije pismeno obaveste: šta je sve dogovoreno i pismeno im garantuju da ostaju u Srbiji i da na Jarinju neće biti granice.
|