Versajski dvorac na srpski način
Kur-salon, neizostavan detalj na razglednicama i prospektima kao najpoznatiji simbol Banje Koviljače, dobrano je načeo zub vremena i neophodna mu je hitna popravka od temelja do krova. Fasada je unakažena grafitima i otpalim malterom, stolarija dotrajala, delovi krova propali, vlaga šara zidove zelenim flekama.
Nekad velelepno zdanje koje je otvoreno pre osam decenija, danas je ružna slika dugogodišnjeg neulaganja i nemara.
Priča o Kur-salonu, koji je ime dobio po francuskoj reči "kura" - lečenje, počela je 1932. godine kada je ovo retko arhitektonsko zdanje posle četiri godine gradnje podigao kralj Aleksandar Karađorđević. Građen je kao najreprezentativniji banjski objekat, kao dvorana za zabavu banjskih gostiju po uzoru na jedan versajski dvorac, a u njegovom projektovanju su učestvovali arhitekta Dragoslav Đorđević i ruski bračni par Nikola i Olga Krasnov, dok je za enterijer bio zadužen Milan Minić, arhitekta i slikar iz Prijepolja.
Građevina je urađena bez soba za spavanje, osim za osoblje i muzičare jer su gosti bili smešteni u okolne hotele i vile, a Kur-salon je služio za zabavu. Sve do Drugog svetskog rata bio je omiljeno mesto boravka kraljevske porodice Karađorđević, zbog čega je Koviljača i dobila epitet "kraljevska".
Balovi i rulet
U tada mondensku Koviljaču neki su dolazili na lečenje, ali je većina tu stizala zbog provoda jer je u Kur-salonu bila prva kockarnica na Balkanu. Tih godina pod svodovima dvorane smenjivali su se balovi i druge zabave i zdanje je, kao i sama banja, proživljavalo svoje zlatno doba. Nažalost, danas je daleko od te slave, a krunisane glave zamenile su povremene svadbe, maturske zabave i seminari dok zgrada polako, ali sigurno, propada vapeći za majstorima.
Kur-salon je u sastavu Hotelsko-turističkog preduzeća Banja Koviljača. Međutim, ono je pre decenije ušlo u proces privatizacije, da bi od prošle godine bilo podržavljeno. Za sve to vreme nije moglo da uloži ni paru u ovo zdanje. U HTP kažu da su pre deceniju i po, kada je popravljen krov, bili poslednji ozbiljniji radovi na dvorani.
Milena Negovanović, predstavnik za štampu preduzeća, kaže da im je kasa prazna iako Kur-salon u jednom trenutku može da primi više od 1.000 gostiju.
- Koriste se velika i mala sala gde se održavaju svadbe, mature, seminari i slični skupovi. Sigurno da je Kur-salonu, koji je u nadležnosti Zavoda za zaštitu spomenika kulture Valjevo, neophodna rekonstrukcija. Potrebno je učiniti nešto da se on sačuva jer predstavlja simbol i ukras Koviljače od velikog značaja - kaže ona.
Bogati kelneri
U opštini tvrde da je razvoj turizma prioritet i da se razmišlja o ulaganjima u smeštajne objekte, a onda i u Kur-salon.
Kada bi zidovi ovoga zdanja mogli da govore, ispričali bi veoma interesantne priče. Posleratna vlast ovde je dočekala 1946, prvu godinu u oslobođenoj zemlji. U ratu oštećena zgrada ostala je bez grejanja. Pošto je u Koviljača bila železnička stanica, produžen je uski kolosek pruge do Kur-salona, te je grejna instalacija povezana sa kotlom ćirine lokomotive i problem je rešen. Kako se nekada živelo, ilustruje i podatak da je Kur-salon radio maltene neprekidno, a konobari su imali takve bakšiše da su morali da ih opominju da podignu plate.
Ta vremena su prošla, ali bi danas, ukoliko je turizam zaista na prvom mestu, trebalo reagovati što pre da bi se najpre sačuvao od daljeg propadanja, a onda i obnovio ovaj ukras Koviljače.
Mis JugoslavijeBanjska dvorana Kur-salon ima svečanu salu - plesnu dvoranu sa 450 mesta, restoran-salu sa 220 mesta, pansion-salu od 150 mesta, po dva ovalna i okrugla salona, dve letnje terase i prostrani parking. Kraljev kockarski sto iz Kur-salona danas se nalazi u Prirodnjačkom muzeju u Sarajevu. Ovde je održan i prvi Izbor za mis Jugoslavije.
Ćutanje vlasnikaBrojni posetioci Koviljače čude se kako je uopšte dopušteno da takvo zdanje propada. U Zavodu za zaštitu spomenika kulture iz Valjeva objašnjavaju da je ceo park u Koviljači, u kome se nalazi i Kur-salon, u užoj zoni zaštite, i da oni daju saglasnost i odobrenje za radove kada ih neko zatraži, ali da im se niko nije obratio u vezi sa Kur-salonom, niti tražio dozvolu da se nešto rekonstruiše ili konzervira. Objašnjavaju da to treba da zatraži vlasnik objekta, a onda da se vidi šta treba činiti.
Kruna u parkuPark u Banji Koviljači drugi je po veličini u Srbiji. Prvobitno je bio uređen tako što su sve staze u parku bile posute žutom rizlom, a kada se gledalo sa visine izgledalo kao kraljeva kruna. Komunisti su posle Drugog svetskog rata namerno zatrpali dve staze da bi pokvarili sliku krune. |