Srbija u vojno-političkom savezu sa Rusijom?
Srbija će uskoro dobiti status stalnog posmatrača u Organizacija dogovora o kolektivnoj bezbednosti i saradnji - ODKB, kako prenose ruski mediji. Organizaciju čine Rusija, Belorusija, Kazahstan, Jermenija, Tadžikistan i Uzbekistan, a u sličnom statusu bi sa Srbijom bila i Ukrajina. Ovaj predlog naći će se i pred Skupštinom Srbije, koja bi trebala da oformi delegaciju parlamentaraca koja će biti upućena u ovu vojno - političku organizaciju, piše Press.
Vest o pristupanju Srbije ovoj organizaciji preneo je ruski državni portal "Vesti.ru", a prema njihovim navodima, o članstvu Srbije razgovarano je tokom nedavne posete zamenika ruskog premijera Dmitrija Rogozina Beogradu. Inače, osnivanje ove organizacije inicirala je Moskva, koja u poslednje vreme insistira na njenom jačanju.
Upravo sa tim ciljem formirane su kolektivne oružane snage za operativno delovanje, koje bi mogle da deluju na teritoriji bilo koje zemlje članice, a čiju okosnicu čine ruske trupe.
O mogućnosti ulaska Srbije u Evroazijski savez izveštavaju i RIA Novosti.
-Za sada se može govoriti samo o parlamentarnim i drugim kontaktima zainteresovanih strana u okviru borbe sa zajedničkim pretnjama i izazovima terorizmom, trgovinom narkoticima i ljudima ali je to svakako put ka punopravnom članstvu u Evroazijski savez, navode RIA Novosti.
Predsednik Srbije Tomislav Nikolić najavio je posle sastanka sa Dmitrijem Rogozinom u sredu da će biti upućena naša parlamentarna delegacija u Parlamentarnu skupštinu Organizacije dogovora o kolektivnoj bezbednosti (ODKB).
Vojno-politiiku zajednicu ODKB formirale su države Evroazije na osnovu Ugovora o kolektivnoj bezbednosti, potpisanog 15. maja 1992. Jedan od članova ovog ugovora predviđa i da u slučaju napada na bilo koju članicu, ostale članice dužne su da pruže svaku vrstu pomoći, uključujući i vojnu.
Ova organizacija, inače, spominje se i kao nastavljač nekadašnjeg Varšavskog ugovora, koji je svojevremeno predstavljao protiv težu NATO paktu.
Prema osnivačkim i zvaničnim aktima ODKB ima za ciljeve održavanje mira, međunarodne i regionalne bezbednosti i stabilnosti, zaštitu na kolektivnoj osnovi nezavisnosti, teritorijalnu celovitost i suverenitet zemalja članica, a prioritet je u primeni opšte prihvaćenih političkih sredstava. ODKB deluje, na očuvanju demokratskog poretka, osnovanog na opltepriznatim principima merunarodnog prava.