U Srbiji sve veći evroskepticizam
Nakon oslobađajućih presuda Haškog tribunala hrvatskim generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču, kao i bivšem vođi Oslobodilačke vojske Kosova Ramušu Haradinaju, evroskepticizam u Srbiji biće u porastu, smatraju sagovornice Danasa Milica Delević, Maja Bobić i Jelena Milić.
Kako kažu, ne može se staviti znak jednakosti između Tribunala i EU, ali da je razumljivo što su povređena osećanja domaće javnosti, budući da je saradnja s Hagom nametana kao važan uslov Srbiji za napredak u procesu evropske integracije.
Pred zgradom Predsedništva Srbije u prisustvu jakih snaga policije i žandarmerije nekoliko stotina članova i pristalica SRS zapalili su juče zastave SAD, NATO, EU i samoproglašene kosovske države u znak protesta zbog oslobađajuće presude Haradinaju.
Saglasni Simić i PribićevićPredrag Simić, profesor FPN i Ognjen Pribićević, politički analitičar, saglasili su se na panel-diskusiji povodom 15 godina rada Fondacije Konard Adenauer „Evropa, Nemačka, Srbija - na koji način nas spaja Konard Adenauer“, da će posle oslobađajućih presuda Haškog tribunala hrvatskim generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču, kao i Ramušu Haradinaju, u Srbiji rasti evroskepticizam. Simić je rekao da, pored oslobađajućih presuda, na evroskepticizam utiče i nedavna proslava albanskog Dana nezavisnosti. Pribićević je podsetio i na izjave srpskih zvaničnika da će „uprkos svemu, Srbija nastaviti evropski put“. Kako je rekao, „Srbija se nalazi u Evropi, a ne u Africi i logično je da bude deo Evropske unije“. |
Nemanja Šarović, zamenik predsednika SRS, izjavio je za Danas da je ovo početak protesta koje će radikali organizovati kako bi sprečili uspostavljanje granice između centralne Srbije i KiM 10. decembra. Čelnici SRS istakli su da su "SAD, NATO, EU i Nemačka neprijatelji Srbije, čija je nesreća da na čelu države ima sluge Zapada“.
Inače, najveća podrška građana Srbije ulasku u EU bila je u decembru 2003. kada je iznosila preko 70 odsto. S druge strane, najmanja je bila u novembru prošle godine - oko 45 odsto.
Milica Delević, predsednica skupštinskog Odbora za evropske integracije, ukazuje za Danas da u meri u kojoj je Unija, uslovljavanjem daljeg napretka ka članstvu, doživljena kao motor za ostvarivanje saradnje s Tribunalom, "negativna osećanja izazvana oslobađajućim presudama koje nisu donele pravdu žrtvama, prepliću se i na EU“.
Maja Bobić, generalna sekretarka Evropskog pokreta u Srbiji, kaže za Danas da je porastu evroskepticizma „možda najviše doprinela često pogrešna ili zapaljiva interpretacija domaćih političara o brojnim uslovima“.
Jelena Milić, predsednica Centra za evroatlantske studije, kaže za Danas da su „slike slavlja u Hrvatskoj i na Kosovu pomogle opravdanom porastu evroskepticizma, jer se slavi povratak duboko kompromitovanih ljudi“.
"Veoma je dobro to što su premijer Ivica Dačić i prvi potpredsednik vlade Aleksandar Vučić posle oslobađanja Haradinaja slali vrlo racionalne poruke javnosti Srbije o neophodnosti nastavka evropskih integracija“, kaže Milićeva.