"Vreme je da dignemo glas protiv Haga"
Trenutak je da celokupno srpsko društvo prvi put ujedinjeno podigne glas protiv odluka Haškog tribunala. Očekujem da Vlada Srbije zauzme čvrst i jasan stav i da ozbiljno razmotri da li je moguća dalja saradnja sa sudom koji oslobađa zločince. To je u intervjuu za beogradske Večernje novosti poručio ministar pravde Nikola Selaković posle oslobađajuća presuda za Ramuša Haradinaja i njegove pomoćnike u zločinu Idriza Baljaja i Lahija Brahimaja.
Kao pravnik i prvi čovek srpskog pravosuđa, kako ocenjujete novu presudu Tribunala?
"To je sramna politička, a ne pravna presuda. Hag je pljunuo u lice srpskim žrtvama oslobađanjem Ramuša Haradinaja. Izostalo je sve što je trebalo presudu da potkrepi. Svedoci su ubijani kao glineni golubovi, gutao ih je mrak. A optuženi su napisali knjige u kojima priznaju kako su na najmonstruozniji način terorisali, maltretirali, silovali i na kraju ubijali Srbe. Sve su to znale i sudije Haškog tribunala, ali mnogi među njima umesto obraza imaju đon".
Imovinu kriminalaca vratiti u SrbijuU Strazburu ste inicirali Konvenciju kojom bi se regulisalo pitanje imovine domaćih kriminalaca u inostranstvu... |
Šta vredi da sada prekidamo saradnju kad je nepravda već načinjena i svi Srbi izručeni?
"Haški tribunal je sve ove godine imao jedan aršin prema srpskim žrtvama, a drugi prema žrtvama druge nacionalnosti. Zločinci koji nisu Srbi, oslobođeni su. U čemu više uopšte da sarađujemo? Izručili smo državno, vojno i policijsko rukovodstvo. Sve što je Hag tražio mi smo bezuslovno ispunjavali. Pokazali smo da imamo kapacitete da procesuiramo one koji su bili u Srbiji, a optuženi su za ratne zločine. Dali smo primer čitavom regionu. I ovako nam je vraćeno".
Kako da osporavamo oslobađajuće presude za komandante OVK i hrvatske generale, ako prekinemo saradnju?
"Ako postoji ijedan pravni instrument koji možemo da iskoristimo da bismo zaštitili naše interese, upotrebićemo ga. Ali, posle ovakvih presuda, teško je od Tribunala očekivati bilo kakvu pravdu i pravo. Sada presude Haškog tribunala deluju osvešćujuće na onaj deo srpskog naroda koji je verovao da se tamo sudi po pravu i zakonu".
Je li paradoks da EU udara packe srpskom pravosuđu, a u srcu Evrope se donose ovakve presude?
"Ne možemo ni da očekujemo da zemlje koje su učestvovale u formiranju Haškog tribunala kritikuju njegove presude".
Šta ako prekid saradnje sa Hagom ugrozi i evrointegracije Srbije?
"Ne bih mešao pitanja evrointegracija i Haškog tribunala. EU nije osnovala Tribunal. Srbija ne sme više da bude nema. I predstavnici uglednih i moćnih država na svakom sastanku sa našim zvaničnicima pomenu nekog svog državljanina koji je doživeo povredu prava od organa ili institucija Srbije. Srbija mora na isti način, na svakom sastanku, da pomene ovu ogromnu nepravdu".
Pravosuđu do sada nedostajala hrabrostKoliko je pravosuđe depolitizovano da dočeka sve afere i hapšenja ljudi, među kojima ima i bivših ministara? "U kojoj meri je sposobno, nepristrasno i nezavisno, videćemo po tome kako postupci budu tekli, i koliko će se u pravosuđu osetiti ono što je do sada nedostajalo - hrabrost! Borba protiv korupcije je borba za sprovođenje zakona. Ili će se oni poštovati ili ćemo imati kriminalizovanu i korumpiranu državu. Takvoj državi na put može da stane samo hrabro pravosuđe i Vlada voljna da se obračuna sa organizovanim kriminalom i korupcijom. U sudskim postupcima ne sme da bude političkog revanšizma". |
Očekujete li pozitivnu ocenu Evropske komisije 10. decembra?
"Kao što sam pre tri meseca izjavio da ne očekujem pozitivnu ocenu o napretku EU integracija, tako sada mogu da kažem da ovo ministarstvo i vlada reformu pravosuđa vode u dobrom smeru. Ta ocena je rezultat svih razgovora koje sam prethodnih dana imao ne samo u Briselu, već i u Strazburu. Od evropskih komesara dobili smo ohrabrujuće i pozitivne komentare za to što smo uradili".
Dokle se stiglo sa Nacrtom strategije borbe protiv korupcije, na čijem usvajanju EU posebno insistira?
"O ovoj strategiji pričali smo i u Briselu i u Strazburu. Pred radnu grupu za izradu strategije u narednih nekoliko dana biće iznet prvi tekst. Ona je rađena po ugledu na strategiju Novog Južnog Velsa. Promoviše aktivan stav države, Agencije kao nezavisnog tela, i savezništvo sa građanima. Ako građanin ne želi da prijavi korupciju, to je zato što nije siguran da će ga onaj kome je prijavi zaštititi. Dogodine dobijamo zakon o zaštiti uzbunjivača, a narednih dana etički kodeks i plan integriteta Ministarstva pravde i državne uprave".