Kacin: U EU samo bez Kosmeta
Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Jelko Kacin izjavio je da priznanje nezavisnosti Kosova i Metohije nije uslov da Srbija postane članica Evropske unije, ali je poručio da će, ukoliko Srbija ne želi u EU bez njega, onda morati da čeka da i Kosmet postane deo EU.
To znači da će Srbija biti poslednja država regiona koja će postati deo EU, dodaje Kacin.
"Suština je u tome da treba odgovoriti na pitanje da li Srbija hoće u EU bez Kosmeta ili neće. Ako ne želi bez Kosmeta, onda će morati da čeka Kosmet. A to znači da će Srbija biti poslednja država regiona koja će postati deo EU. Jer, Kosovo je u ovom trenutku daleko čak i od vizne liberalizacije, a kamoli od članstva u EU", rekao je on.
Kacin je rekao da na Kosovu tek treba izgraditi institucije koje su potrebne da to bude država koja će biti kompatibilna sa EU.
"Znači, ovde se ne radi o priznavanju nezavisnosti Kosmeta već o dinamici približavanja Srbije Uniji i njenom ulasku u EU. Možda su ove moje reči previše direktne, ali su iskrene, dobronamerne i treba ih čitati kao prijateljski gest prema Srbiji koju želimo što je moguće pre da vidimo u EU", kazao je Kacin.
On je dodao da niko ne može Srbiju odvući u EU na silu, pošto Srbija samo "sama, dobrovoljno, svesno" može da uradi ono što je potrebno da bi mogla postati deo EU, dobiti svoga komesara i imati članove Evropskog parlamenta kao što ih imaju i sve ostale članice Unije.
"Sve države zapadnog Balkana imaju evropsku perspektivu, naravno ako same tako odluče i ako ispune uslove. To važi i za Kosovo, čiju je nezavisnost priznalo više od dve trećine članica EU", kazao je izvestilac Evropskog parlamenta.
"Agenda 2014" dobronamerna, ali (ne)izvodljiva
Komentarišući plan šefova diplomatije Austrije i Grčke, po kojem bi sve države Zapadnog Balkana, pa tako i Srbija, postale deo EU 2014. godine, Kacin je rekao da "treba razumeti dobronamernost ovakve inicijative", ali da se istovremeno mora posedovati i sposobnost realnog sagledavanja njene izvodljivosti.
"Države regiona ili tek imaju status kandidata ali još nisu dobile datum početka pregovora, ili su samo predale aplikaciju na koju još nisu dobile odgovor, a neke čak nisu blizu ni predaje kandidature za članstvo u EU. A moram podsetiti na to da je svaka zemlja koja je krenula ka EU potrošila bar nekoliko godina u pregovorima da bi uopšte stvorila uslove za ulazak u EU", rekao je Kacin.