Tomina rakija i Dragičin hekleraj na Božićnom bazaru
Tradiocionalna manifestacija Božićni bazar i ove godine zabaviće Beograđane i usrećiti one kojima je pomoć najpotrebnija. Bazar otvara prva dama Srbije Dragica Nikolić, a predsednik Srbije pokloniće svoju čuvenu rakiju srećnim posetiocima.
Međunarodno udruženje žena 2. decembra na Beogradskom sajmu organizuje 12. humanitarni Božićni bazar na kome će svoju kulturu, umetnost, ali i hranu i piće predstaviti 40 zemalja sveta. Aktivistkinje doniraju stoprocentni iznos prihoda za pomoć deci ometenoj u razvoju, samohranim majkama i starim osobama koje žive same ili su u lošoj materijalnoj situaciji. Novac će biti prosleđen preko lokalnih nevladinih organizacija koje pomažu ugroženom stanovništvu Srbije.
Dobrotvornu manifestaciju ove godine otvara prva dama Srbija Dragica Nikolić, koja je i svoj ručni rad poklonila organizaciji. Ručno izvezeni stolnjak sa mozaikom osvojiće srećni posetilac koji bude učestvovao u posebno organizovanoj nagradnoj igri. Predsednik Srbije Tomislav Nikolić neće učestvovati, ali je, kao i njegova supruga, odlučio da pokloni svoj nadaleko poznati proizvod.
"Šest boca rakije koje je pekao predsednik lično, osvojiće srećni posetioci. Biće i mnogih drugih nagrada i zabave, uz umetnički program zemalja Evrope, Afrike i Azije", kaže predsednica Međunarodnog kluba žena Odilija Stokvis.
Ključna vrednost manifestacije je ostvarivanje najplemenitijeg cilja kroz zabavu i učenje o drugim kulturama. Posetioci će probati specijalitete, osetiti ukuse i udisati mirise svih krajeva sveta.
Ambasadorka Kraljevine Danske Mete Kjuel Nilsen ponudiće džem koji je sama pravila specijalno za ovu priliku, kao i danske kolačiće koje su pripremili volonteri iz Danske.
Tradiocionalni Božićni bazar prošle godine okupio je skoro 5.000 posetilaca, a prikupljeno je čak 90.000 evra. Prema rečima predsednice Dobrotvornog odbora Međunarodnog udruženja žena En Pešić, potreba za pomoći ipak je uvek veća nego ostvareni prihod.
"Uvek je više onih koji konkurišu, ali je i selekcija je veoma stroga", kaže Pešić. "Veoma su česti odlasci na teren , kako bismo napravili što bolji izbor i mislim da smo do sada to činili veoma uspešno".
Pešić objašnjava da novac najčešće odlazi u ruke organizacija koje već imaju bogato iskustvo sa uspešnim projektima. U skladu sa Udruženjem koje organizuje dobrotvorni događaj, postoji namera i da u projekte bude uključeno što više žena.
"Stranci najčešće vide Beograd i misle da je to Srbija, a to nije prava slika. Van Beograda ima mnogo siromašnih ljudi kojima je pomoć neophodna. A mi volimo i da uključimo ljude koji doniraju novac da vide gde njihov novac odlazi", kaže Pešić.