Ponedeljak 23. 12. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
1
Sreda 28.11.2012.
01:04
J. Arsenović, M. Roknić - Vesti A

Dok slavite zločin, nema saradnje

Od početka je bilo jasno da će nakon oslobađajućih haških presuda hrvatskim generalima odnosi između Srbije i Hrvatske biti zaoštreni, a pogotovu nakon slavljeničkog i provokativnog ponašanja hrvatske javnosti, medija i zvaničnika. Bilo je samo pitanje da li će revolt srpskih žrtava i srpske države potrajati duže od besa koji izazove jedna prosečna politička afera s poznatim akterima. Desetak dana nakon presude, kad su reakcije počele polako da zamiru, konstatacijom da sa "Hrvatskom ne ide dobro" oglasio se srpski predsednik Tomislav Nikolić.

Hrvati slave jer nisu kažnjeni za strašan zločin: Predsednik Srbije Tomislav Nikolić
 

- Hrvati znaju da je zločin počinjen u "Oluji" strašan, da će ih gristi dok su živi, ali slave što niko nije kažnjen za sto. To je narod na pogrešnom putu, narod koji bi sada možda streljao svoje pojedince koji kažu: Stanite, ljudi, pa to je bio zločin! - izjavio je predsednik Srbije.


On kaže da je predsednik Hrvatske Ivo Josipović do oslobađajuće presude Anti Gotovini i Mladenu Markaču tražio razloge zašto da se njih dvojica ne sretnu.


- Predsednik Hrvatske je do ove presude tražio razloge zašto da se ne mirimo. Sve priče da je ljut zato što sam ja rekao nešto o Vukovaru su laž. On je čekao ovu presudu. On bi sada da razgovaramo - ja kao predsednik naroda koji je činio zločine i on kao predsednik naroda koji nije ni za šta osuđen.


Posle upornog pružanja ruke hrvatskom kolegi, koja je ostala da visi u vazduhu bez uzvratnog pozdrava, Nikolić je čini se rešio da okrene drugu stranu u odnosima sa Hrvatskom.
 

Hladni mir

Trenutne odnose dve države predsednik Vlade Srbije Ivica Dačić opisuje kao "hladni mir".
- Imali smo u prošlosti hladni rat, a ovo je sada hladni mir - kaže Dačić, analizirajući slavlje u hrvatskim gradovima nakon oslobađanja generala, ali i provokativnih izjava tamošnjih čelnika.

 

Gotovina hoće da završi posao?

Nakon što je Ante Gotovina pozvao srpske izbeglice da se vrate u Hrvatsku, što su one doživele kao još jedan šamar svojoj nesreći, predsednik Srbije Tomislav Nikolić je prokomentarisao taj cinični poziv.
- Šta hoće - da se okupe i da ih još jednom protera i pobije, da završi taj posao? Da više ne traže ni imovinu. Usuđujem se da kažem - to vam je shvatanje i istine i Boga i pravde u dva naroda - u srpskom i hrvatskom - rekao je Nikolić.

- Očigledno da s državom koja slavi svoj zločin ne možete iskreno, otvoreno i srdačno da sarađujete. Ne može! Ne ide! U čije ime? U ime žrtava, u ime njihove dece? - upitao je srpski predsednik.


S druge strane, ministarka spoljnih i evropskih poslova Hrvatske Vesna Pusić založila se juče u Zagrebu za nastavak saradnje sa Srbijom i smirivanje napetosti posle oslobađajuće presude Žalbenog veća Haškog suda hrvatskim generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču.


Prva potpredsednica hrvatske vlade rekla je i da je potrebno "odgovorno vođstvo" u cilju "rešavanja, stišavanja tenzija" i "postizanja onoga što je moguće u datim okolnostima".


- Istorija nas uči da je neobično važno između suseda, naročito naše dve susedne zemlje, držati komunikaciju, držati kontakte, sarađivati na onim temama na kojima možemo i voditi politički proces, a ne prepustiti ga stihiji - rekla je Vesna Pusić.


Ipak, da je stihija nacionalizma i netrpeljivosti prema Srbima u Hrvatskoj realnost najbolje govori Milorad Pupovac, predsednik Srpskog narodnog veća, koji "ima osećaj da se vraćaju devedesete".


- Hrvatska javnost je oduševljena, javnost Srbije šokirana, a mi smo negde u sredini. Duboko sam zabrinut za srpsko-hrvatske odnose, položaj srpske zajednice u Hrvatskoj i demokratizaciju političkih vrednosti - naglasio je Pupovac govoreći o posledicama presude Haškog tribunala.


I dok su Srbi ogorčeni i zabrinuti, hrvatski državni vrh nastavlja s provokacijama. Tako je predsednik Hrvatske Ive Josipovića ocenio "da ne bi bila loša ideja da za svog savetnika uzme Antu Gotovinu".


- Nisam ponudio savetničko mesto generalu Gotovini, ali to nije loša ideja - rekao je Josipović, usput držeći lekcije Srbiji zbog toga što se ljuti!


- Ova ljutnja u Srbiji se prenosi na Hrvatsku. Činjenica je da nije Hrvatska oslobodila generale, već su najviši pravni autoriteti u Hagu odlučili da naši generali nisu krivi - rekao je Josipović za Hrvatsku radio-televiziju.
 

Varivode i Dvor na Uni

Iz Hrvatskog državnog tužilaštva poručuju da će nastaviti s procesuiranjam zločina nakon Oluje, zbog čega je državni tužilac Mladen Bajić 21. novembra od haškog suda zatražio dokumentaciju vezanu uz suđenje hrvatskim generalima za "Oluju". Kao prioriteti su određeni zločini u Varivodama i Dvoru na Uni, s tim što su od ukupno 27 evidentiranih ratnih zločina, nepoznati počinioci za čak 24 ratna zločina u kojima je ubijeno 159 lica.
Milorad Pupovac, međutim, smatra da postoji malo razloga za optimizam da bi hrvatski sudovi mogli doprineti rasvetljavanju zločina nad Srbima.


Strah se uvukao među Srbe

Hrvatski generali su oslobođeni, a Srbi povratnici u Hrvatsku takvu presudu haškog suda doživeli su kao veći zločin i od onog zbog kojeg se Ante Gotovini i Mladenu Markaču sudilo. I ne samo zbog slobode za dvojicu generala, već više zbog skidanja svake krivice sa države, koja je etničko čišćenje i masovne zločine isplanirala i provela. I u "Oluji", i pre i posle nje.

Sve češće pretnje Srbima u Hrvatskoj
 


Milan Vujić, predsednik Mesne zajednice Vojišnica, sela pored Vojnića na Kordunu, govoreći o atmosferi u Hrvatskoj posle presude, kaže da su se "Srbi povratnici i do ove šokantne presude osećali kao divljač u zatvorenom lovištu".


- Država nam je kao sve garantovala, ali samo u meri da nas održi, da preživljavamo, bez ikakvih šansi i perspektive. I uvek u strahu od "lovokradica" - priča ogorčeno Vujić priznajući da se, posle haške pravde, većina Srba pokajala što se uopšte vratila u državu koja slavi etničko čišćenje i masovni zločin.
 

Incidenti

Podsetimo, prvo je zapaljen automobil srpskih registracija ispred jednog zagrebačkog hotela, da bi dan kasnije dvojica Hrvata pretukli Srbina povratnika u selu Đevrske kod Knina. Oni su ušli u restoran i upitali - ima li ovde četnika, da bio zatim napali Srbina koji je mirno pio kafu.

- Sada smo definitivno shvatili da nam ovde nema budućnosti, ali i da nemamo izbora. Ostaje nam da trpimo i ćutimo. Samo je pitanje - dokle? Dokle se može trpeti ta strašna nepravda. U Hrvatskoj se i do sada tužilo, sudilo i zapošljavalo po nacionalnom ključu. Sada može biti samo gore - istakao je Vujić.


Slično misli i Simo Tepšić, vlasnik kafića u Topuskom, kojeg je sablaznila eskalacija nacionalizma i bezobzirnost prema žrtvama i posledicama zločina, od kojih je cela Hrvatska, posle presude, besramno oprala ruke.


- Sin Vuk mu ide u prvi razred pravoslavne gimnazije u Zagrebu i dete je bilo svedok euforije u glavnom gradu Hrvatske. Od tada se u njega uvukao strah i nemir i sada teško odlazi u školu. Dete je u šoku - priča Tepšić, priznajući da je i sam zatečen poslednjim događajima u Hrvatskoj.


- Hrvatska svoju državnost "konzumira" samo na šikaniranju Srba, da nas eliminiše, isključi, ponizi, obespravi... U takvoj državi cinično je i govoriti o našoj budućnosti - zaključio je Tepšić.

POVEZANE VESTI

Utorak 04.12.2012. 13:22
Za ove presude treba celu proslu vlast pa i DSS izvesti na Sud pa na zid poredat.Dali su slobodan put NDH da udje u EU a da se nije resilo izbeglicko pitanje i nisu sva imanja vracena Braci izbjeglicama iz Hrvatske.Za to su mogli da drze Hrvate sve dok se imanja ne vrate da nebi usli u EU a isporucili su sve sto su hteli i usput drzavne tajne slali Hagu a mogli su da sve dok se nebude sudilo svima za zlocine da ih drze na strani!Srbi su sebi najveci Brankovici!
VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
ovan21. 3. - 20. 4.
Susret ili rasprava sa jednom osobom na vas počinje da deluje zamorno. Osećate blagu rezignaciju, jer poslovni događaji ne idu u željenom pravcu. Ipak, nemojte dozvoliti da u vama prevlada nesigurnost i depresivno raspoloženje. Prijaće vam susret sa jednom bliskom ili dragom osobom, koja donosi vesti.
DNEVNI HOROSKOP
jarac21. 12. - 21. 1.
Od vas se očekuje da ostvarite neku zapaženu ulogu u poslovnim susretima. To što okolina veruje u vaše sposobnosti predstavlja dovoljan povod, da pružite svoj maksimum u onoj oblasti za koju imate najviše interesovanja ili afiniteta. Važno je da vas neko posmatra toplim pogledom i danas ćete biti zadovoljni.
DNEVNI HOROSKOP
škorpija24. 10. - 22. 11.
Nečije namere ne zvuče dovoljno iskreno, stoga pažljivije analizirajte osobu koja plasira neobičnu priču. Kada situaciju na poslovnoj sceni posmatrate sa različitih aspekata, biće vam jasnije na koji način treba da rešavate svoje dileme. Komentari koje čujete od bliske osobe deluju pozitivno na vaše samopouzdanje.
  • 2024 © - vesti online