SANU: Pred Nikolića sa predlogom
Čelni ljudi Srpske akademije nauka i umetnosti usaglasiće narednih dana konkretan predlog kojim će ova najuglednija naučna i umetnička institucija da odgovori pozivu predsednika Srbije Tomislava Nikolića za pomoć u rešavanju kosovskog pitanja! Kada će saradnja početi i kojom dinamikom će se odvijati, kako kaže akademik Vojislav Stanovčić, zavisiće pre svega od Vlade Srbije.
Većina akademika složna je u mišljenju da bi bilo dobro da je država i ranije zatražila naučno mišljenje SANU, a ne tek sada, pred kraj procesa pregovaranja. Spremni su, kažu, da pomognu, savetuju i uključe se u rešavanje kosovskog pitanja.
"Političari se nikad nisu mnogo oslanjali na naučne rezultate, nego su improvizovali i pravili teške gafove koji su imali loše posledice za državu, ne samo kada je reč o Kosovu i Metohiji", smatra akademik Vasilije Krestić. "Akademici i treba da pomognu, a ne samo da budu ukras i dobijaju novčane dodatke. Pitanje je samo u kojoj meri možemo da doprinesemo i da li treba da delimo odgovornost sa političarima".
Poziv kao grom iz vedrog neba"Bio sam iznenađen pozivom predsednika Nikolića. Sve nas je začudio njegov zahtev koji je došao kao grom iz vedra neba, ali dobro je da se uključimo. Treba okupiti akademike, organizovati na primer vanrednu skupštinu posvećenu kosovskom pitanju i onda dati zajednički, zvaničan stav", smatra akademik Vidojko Jović. |
Još pre sedam godina SANU je organizovala naučni skup o KiM, čiji zbornik je objavljen i na engleskom jeziku. Političare to tada nije interesovalo.
"Tu su svetski eksperti za međunarodno pravo nedvosmisleno naučno objasnili da je KiM deo Srbije i da otcepljenje nema nikakvo utemeljenje u međunarodnom pravu", objašnjava dopisni član SANU Časlav Ocić. "Ti radovi mogu i danas da se koriste u pregovorima, ali ne da ih niko od političara nije tražio, nego su odbili da ih uzmu u obzir. Poslali smo zbornik tadašnjim predstavnicima vlasti, koji su se bavili pitanjem KiM, pozvali ih da govore na skupu, ali su nas ignorisali".
Ni na nedavni skup o energetici i životnoj sredini, nije došao niko od predstavnika vlasti, čak ni ministar energetike, što opet ilustruje, smatra akademik Marko Anđelković, zainteresovanost političara za naučne argumente:
"Kako ćemo rešiti spor oko energetskih resursa na KiM je političko pitanje, ali mi kao naučnici možemo da kažemo kakvih tamo ruda i drugih resursa ima, koji su potencijali i šta treba da nam bude važno. Svaki državni vrh do sada je prenebregavao naučno mišljenje i držao se nekih individualnih zaključaka. Dobro je da im SANU kao institucija koja ima naučnike iz svih oblasti da konkretne predloge i analize".
Treba se, ipak, čuvati kontradikcije po kojoj se Akademiji zamera i kada ima i kada nema mišljenje o važnim stvarima, upozorava akademik Ljubomir Maksimović. Stalno se, dodaje, SANU proziva da kaže svoj sud, a kada to ponekad i učini, bude napadnuta da se meša u nešto što joj nije posao.
"Tek treba sesti i promisliti šta bi moglo da se učini, kako da pomognemo. Ne treba SANU da zalazi u sfere politike. Njena promišljanja moraju da budu vođena isključivo naučnim, a ne političkim motivima", ocenjuje Maksimović.
Među akademicima ima i onih koji, međutim, smatraju da nijedno pojedinačno mišljenje nije bitno, već zajednička odluka koju će SANU da donese.
"Kao pravnik znam šta nam je činiti, ali moramo sačekati kakav stav će zauzeti predsednik SANU akademik Nikola Hajdin i o kakvoj saradnji će se dogovoriti", zaključuje dopisni član SANU Kosta Čavoški.