Crkve imaju značaj u procesu pomirenja
Crkva i verske zajednice imaju veliki značaj u procesu pomirenja i njihova uloga je da podsećaju na sve žrtve bez obzira na njihovu religiju ili nacionalnu pripadnost, ocenjeno je u Beogradu na tribini o religiji i pomirenju.
Otac Vukašin Milićević iz Srpske pravoslavne crkve rekao je da crkva ne može biti nosioc procesa pomirenja, kao ni nosioc suprotnog procesa, ali da to ne znači da nema odgovornost i obavezu da ima o tome stav. On je kazao da pomiriti se znači imati isti stav o prošlosti i isto čitati istoriju.
"Ako se možemo složiti oko toga da danas ne postoji ni jedan cilj koji može opravdati ni jednu nevinu žrtvu danas onda to važi isto i za prošlost, ako se možemo složiti oko toga da su žrtve nevine po tome što su žrtve, a ne po tome što su srpske, hrvatske ili bošnjačke i da kao takve zaslužuju poštovanje, onda to poštovanje treba izraziti tako što ćemo omogućiti da se istina o njihom stradanju čuje i svedoči", rekao je on i naveo, drugi bitan uslov je da se čitanje istorije prepustiti istoričarima, a ne fudbalskim navijačima, koji treba da se dogovore gde ta istorija počinje i osnov problema u kome danas živimo.
Nakon toga treba prebrojati koske i sve to treba da bude zajednički zadatak, dodao je Milićević.
Otac rimokatoličke crkve Aleksandar Ninković kritikovao je pozivanje na toleranciju navodeći da taj termin, koji se često čuje u društvu, znači trpeti nekog pored sebe. On je naveo da je potrebno živeti u ljubavi, a na toleranciji.
Politički teolog Nikola Knežević rekao je da je crkva institucija sećanja i mira i da zato ima odgovornost u procesu pomirenja.