Hiljade građana imovinom isplatile dugove
Više od 200 izvršnih presuda za iseljenje odradili su samo beogradski sudski izvršitelji. U ostatku Srbije bilo ih je najmanje još toliko.
Od 400 sudskih izvršitelja širom zemlje, prestonički svakako imaju najviše posla. Od početka 2012. oni su dobili 5.182 predmeta u kojima je izvršenje određeno na osnovu sudskih presuda i poravnanja. Za razliku od njih, privatni izvršitelji od letos su isključivo nadležni za izvršenja na osnovu verodostojne isprave, odnosno za naplatu dugovanja građana javnim i komunalnim preduzećima.
Brojke530 prinudnih naplata izdržavanja |
Na podužem spisku koji se našao kod sudskih izvršitelja u glavnom gradu ubedljivo najviše, čak 4.000 predmeta, odnosi se na popis, procenu i prodaju pokretnih stvari. Osim toga, po rečima Gordane Vuković, portparola Osnovnog suda u Beogradu, dobili su i 530 izvršnih presuda radi naplate izdržavanja, 270 izvršenja na nepokretnosti, 200 iseljenja, 160 predmeta radi činidbe (ometanje poseda) i 22 radi oduzimanja i predaje dece.
Od juna ove godine, kada su počeli da rade i privatni izvršitelji, oni su primili više hiljada predmeta u vezi sa neplaćenim računima za telefon, vodu, struju i druge komunalije, i to mahom one gde iznosi potraživanja ne prelaze stotinu hiljada dinara.
Preko milion nerešenih predmetaS obzirom na svoju veličinu, logično je da beogradski sudovi imaju i najveći broj izvršnih predmeta. Tako su u prošlu godinu oni ušli sa više od 1,9 miliona nerešenih predmeta izvršenja, a u 2012. sa 1,4 miliona. Do kraja avgusta primljeno je još oko 160.000 novih. |
Samo za prvih mesec dana stiglo im je 2.600 predmeta, ali je, po rečima Mihaila Dragovića, predsednika Komore izvršitelja, ovaj broj sada daleko veći. Tačne brojke znaće se krajem godine, kada će biti gotov i prvi polugodišnji izveštaj.
U Komori kažu da je praksa pokazala da dugove brže vraćaju fizička lica, dok muke nastaju kod naplate potraživanja od preduzeća, posebno kada su pod višemesečnim blokadama, često nisu ni na registrovanim sedištima, a ni osnivači nemaju odgovornost iznad visine svojih uloga.
Što se tiče komunalnih dugova, najviše predmeta dobili su vansudski izvršitelji u Subotici, Kraljevu, Beogradu, Novom Sadu, Knjaževcu, Vranju, Šapcu, Sremskoj Mitrovici...
Prva izvršenja odnosila su se na dugove građana do 50.000 dinara, a najviše je bilo onih između 30.000 i 50.000. Još nije sabrano koliko je para i na koji način do sada naplaćeno, ali većina ljudi je obaveze ipak izmirila sama, pošto su dobili zaključak izvršitelja da je pokrenut postupak protiv njih i da moraju da plate dug s pripadajućim kamatama, plus troškove izvršenja.
One koji ni posle drugog dostavljenog zaključka nisu reagovali, a posle obaveštenja na oglasnoj tabli suda, izvršitelji su sačekali sa prinudnim naplatama, koje su lagano već počele od septembra. Reč je uglavnom o stavljanju administrativnih zabrana na platu, a kao krajnja mera čeka ih plenidba pokretnih i nepokretnih stvari.
Preduzeća sa kojima su privatni izvršitelji najčešće sarađivali su ”Telekom”, ”Srbijagas” JKP ”Naisus” iz Niša i druga lokalna komunalna preduzeća, kojima su građani ostali dužni oko 50 milijardi dinara.