Šta su poslanici danas pitali?
Poslanici Srpskog pokreta obnove (SPO) pitali su danas Vladu koliko političara se prišluškuje, Demokratske stranke Srbije (DSS) ko su stvarni vlasnici medija u Srbiji, dok je Liberalno demokratska partija (LDP) pitala kako će biti rešen problem radnika u firmama čiji su direktori uhapšeni.
U delu sednice Skupštine Srbije za postavljanje poslaničkih pitanja, šef poslaničke grupe SPO-Demohrišćanska stranka Srbije Aleksandar Jugović rekao je da ako predsednika Srbije Tomislava Nikolića i potpredsednika vlade Aleksandra Vučića prisluškuju može se zaključiti da niko u Srbiji nije bezbedan i siguran.
"Ako predsednika države i potpredsednika vlade prisluškuju kako da se osećaju poslanici u parlamentu? Kako može da se oseća običan građanin?", upitao je Jugović.
On je pitao ko prisluškuje i ko za to izdaje naloge, kao i koliko se ljudi nezakonito prisluškuje.
Poslanik DSS Siniša Kovačević kazao je da se juče saznalo da se vlasnik Delte Miroslav Mišković povukao iz vlasništva u dnevnom listu Pres "velikodušno ustupivši svoj udeo novinarima".
"To je jako dobro za demokratiju, jako dobro i za novinare ali problem je što je Mišković pre nekoliko nedelja tvrdio da nema učešće u vlasništvu u tim novinama", kazao je Kovačević.
On je upozorio na mogućnost zloupotrebe pozicije moći i koncentracije moći u rukama jednog čoveka, Dragana Đilasa koji, kako je naveo, kontroliše medije i koji bi uskoro trebalo da postane novi predsednik Demokratske stranke.
"Očito je na delu koncentrovanje te moći. Ko su stvarni vlasnici medija u Srbiji? Ko su paravanski a ko stvarni vlasnici mediji", upitao je Kovačević.
Poslanica Ranka Savić iz poslaničkog kluba LDP-a pitala je Vladu kako namerava da reši probleme radnika u firmama čiji su direktori uhapšeni i da li će za takvo stanje tih preduzeća odgovarati i oni koji su sprovodili privatizacije.
Poslanica Nove Srbije Zlata Đerić, stranke koja je deo vladajuće koalicije, pitala je Ministarstvo kulture da li se razmišlja o izmeni Zakona o radiodifuziji s obzirom da male radio stanice plaćaju naknadu za emitovanje muzičkog programa Sokoju, koja iznosi više od 10 odsto ukupnog njihovog prihoda.
"Koliko je do sada naplaćeno tih nakanada, kako se dalje distribuiraju, kako se isplaćuju izvođači i da li je tačno da strani emiteri ne plaćaju tu naknadu", upitala je Zlata Đerić.