Pajtić: Srbija mora da poštuje Vojvodinu
Predsednik Vlade Vojvodine Bojan Pajtić izjavio je da Srbija mora poštovati činjenicu da Vojvodina postoji i upozorio da ekstremni zahtevi za ukidanje pokrajine mogu proizvesti i druge ekstremne zahteve, za njenom nezavisnošću.
"Mislim da te poruke, ni političke grupacije koje ih upućuju, nemaju značajan uticaj u javnosti, ali one doprinose atmosferi nepoverenja unutar države. One svakako za posledicu mogu imati i jačanje independentističkih ideja. To je prosto prirodna reakcija, jer jedna ekstremistička inicijativa proizvodi drugu", rekao je Pajtić za
današnji novosadski Dnevnik.
On je ocenio da strašna ekonomska kriza proizvodi ekstremnu desnicu, poput slučaja Jobika u Mađarskoj ili Zlatne zore u Grčkoj.
"Ovako teška vremena u socijalnom smislu uvek pogoduju ekstremnim političkim opcijama, i desnim i levim", rekao je Pajtić.
Dodao je da Srbija mora poštovati činjenicu da Vojvodina postoji i dodao da poslednje izjave evropskih zvaničnika Štefana Filea i Jelka Kacina jasno govore u prilog tome da je Srbija kao država dužna da poštuje svoje propise i svoj Ustav.
"Srbija mora poštovati činjenicu da Vojvodina postoji i da čini gotovo trećinu stanovništva i teritorije Srbije i da daje ogroman doprinos i u ekonomskom i u svakom drugom smislu celoj zemlji", poručio je Pajtić.
On je rekao da će Srbija morati da promeni svoj Ustav do momenta priklju;enja EU, ali je ocenio da u ovom momentu ne postoji politička volja za to.
Ponovio je da će Vlada Vojvodine podneti ostavku, ako se ustanove zloupotrebe u Razvojnoj banci Vojvodine (RBV).
"Građani Vojvodine i štediše RBV ipak neuporedivo više veruju pokrajinskoj vladi nego onim republičkim funkcionerima koji su tu banku klevetali i u odnosu na period u kojem je Pokrajina preuzela brigu o njoj", kazao je Pajtić.
Najavio je da će, ako do 31. decembra Republika ne uplati Vojvodini sredstva koja joj pripadaju po Ustavu, Pokrajina pokrenuti parnične tužbe na osnovu kojih će tražiti da se obezbede nedostajuća sredstva u pokrajinskom budžetu.
"Prema našim procenama, reč je o oko devet milijardi dinara koliko ćemo biti u minusu ako se ne ispuni ustavna garancija o finansiranju Vojvodine", kazao je Pajtić.