Policajci očajni: Zašto puštaju kriminalce na ulicu?
Sindikat srpske policije (SSP) saopštio je danas da usvojeni Zakon o amnestiji ne doprinosi podizanju poverenja građana u državu i njene institucije.
Predsednik tog sindikata Glišo Vidović u saopštenju je osudio mogućnost da se "Uroš Mišić i svi drugi pravosnažni osuđenici zatvorenici, koji služe zatvorske kazne zbog napada na policiju, amnestiraju i nađu na slobodi".
Policijski službenici zgroženi su činjenicom da će se mnogi zatvorenici koji su ometali ili napadali policajce na dužnosti naći na slobodi, navodi se u saopštenju.
"Mogu se složiti da se amnestiraju zatvorenici koji su učinili neko krivično delo iz nehata ili krajnje nužde, ali da se amnestiraju nasilnici koji su to činili sa namerom i umišljajem da povrede policajce - predstavnike države, to ne mogu da shvatim", istakao je Vidović, a saopštio je SSP.
U saopštenju se navodi da obrazloženje da su zatvorski kapaciteti mali, da država nema para da hrani zatvorenike i da su joj na trošku nameće logično pitanje - koja je svrha izrečene kazne i kažnjavanja.
"Smatram da ukoliko država želi da uštedi, neka to učini na drugi način, neka smanji privilegije političarima, ukine luksuzne službene automobile, smanji obezbeđenje i uvede red u trošenje para poreskih obveznika, umesto što na ulicu vraća kriminalce i nasilnike", ocenio je Vidović.
Zakonom o amnestiji koji će, nakon što ga je Skupština Srbije prekjuče usvojila, stupiti na snagu osam dana od dana objavljivanja u Službenom glasniku, predviđeno je da se ukine kazna onima koji su osuđeni na kaznu zatvora do tri meseca.
Za osuđenike koji su osuđeni na kazne zatvora od tri do šest meseci predviđeno je da kazna bude prepolovljena, osuđenima za teško ubistvo, ubistvo i teške slučajeve razbojničke krađe i razbojništva kazna će se umanjiti za 10 odsto, dok bi se
osuđenicima starijim od 70 godina kazna umanjila za četvrtinu.