Razgovori u Briselu opasni
"Evropska unija ne sme biti posrednik u pregovorima između Beograda i Prištine, jer je svima jasno da želi nezavisno Kosovo. Cela stvar se mora hitno vratiti pod okrilje Ujedinjenih nacija. Ne znam na osnovu čega Ivica Dačić odlazi u Brisel, kada poslanici nisu dali svoje mišljenje i glasali u Skupštini o platformi o Kosovu", kaže u razgovoru za "Vesti" Petar Petković, portparol Demokratske stranke Srbije i poslanik u Skupštini Srbije.
Kako ocenjuje pregovore u Briselu Beograda i Prištine?
- Predsednika Vlade niko nije ovlastio da vodi pregovore sa Prištinom. Ne znam zbog čega je išao u Brisel, ako nije usvojena platforma za pregovore. Uostalom, za kosovskog premijera postoje ozbiljne sumnje da je počinio najteža krivična dela, a i protiv njega je Srbija podigla optužnicu.
Šta to znači?
- Evropska unija ne sme biti posrednik u pregovorima, jer je svima jasno da želi nezavisno Kosovo. Pitanje mora biti vraćeno pod okrilje Ujedinjenih nacija i da se u okviru Rezolucije 1244 traži rešenje. Samo nakon što se u parlamentu usvoji platforma o Kosovu treba nastaviti pregovore.
Ipak, u Briselu se nastavlja dijalog?
- DSS je pred Ustavnim sudom pokrenula postupak za ocenu ustavnosti četiri uredbe Vlade Srbije koje su donete tokom pregovora sa Prištinom.
A to su?
- Tiču se kontrole prelaska graničnih prelaza, matičnih knjiga, katastra i priznavanja diploma. Tražili smo i da Ustavni sud donese privremene mere u vezi primene pomenutih uredbi.
Koliko će se čekati na odluku suda
- To je teško precizirati. Vlast ipak treba da sačeka odluku Ustavnog suda, ne sme da srlja u Brisel, jer šta ako se desi da Ustavni sud donese odluku da su uredbe sporne.
Kakve su posledice?
- Ukoliko Srbija ne zaštiti svoje državne i nacionalne interese, nesagledive posledice zadesiće i zemlju i narod. Prethodne četiri godine pogubne politike da EU nema alternativu najbolji su pokazatelj kolika je šteta Srbiji naneta i u političkom i u ekonomskom smislu. Nakon sto dana rada nove Vlade postoji zabrinutost zbog postojanja kontinuiteta u odnosu na politiku prethodne vlasti, posebno kada je reč o Kosovu i Metohiji. Opredeljenje Vlade da nastavi dijalog sa Prištinom, pod pokroviteljstvom EU, koja pokuša da nam otme Kosovo, više je nego očigledan pokazatelj tog kontinuiteta.
Ni med ni mleko
Hoće li politika nove Vlade prema Kosovu ubrzati ulazak Srbije u EU? |