Evropa nemoćna pred korupcijom na Kosovu
Nastojanja EU da reši problem korupcije na Kosovu imala su minimalan uticaj, ocenjuje Andrea Lorenco Kapusela, bivši šef ekonomskog jedinice Međunarodne civilne kancelarije na Kosovu, u osvrtu objavljenom na sajtu "Europian voice".
On podseća da je Evropski revizorski sud je "obavio reviziju napora Evropske unije" da poboljša vladavinu prava na Kosovu i 30. oktobra objavio izveštaj, te da su "ozbiljne kritike upućene Euleksu, misiji vladavine prava, dok je utvrđeno da je Evropska komisija bila relativno efikasna. Ali obe su počinile strateške greške".
- Organizovani kriminal i korupcija i dalje su visoki na Kosovu, a vlasti se izgleda nerado hvataju u koštac sa tim, stoji u izveštaju. Mestimično u izveštaju se spominje tuce slučajeva gde je politika učinila korupcijom lakšom ili njenu represiju težom: na primer, vlasti su odbacile savete Komisije da se restruktuira institucije javne nabavke. Bez objašnjenja je prihvaćeno manje od polovine prepruka koje su formilisali stručnjaci u oblasti antkorupcije, koje je finansirala EU. To otkriva lucidni, strateški pristup: Kosovom, u stvari, upravlja većinski predatorska elita koja korupciju koristi samo za bogaćenje, već i da podrži sistem patronata na kome i počiva njihova snaga, i od favorizovanja organizovanog kriminala imaju često imaju koristi, piše Kapusela.
On dodaje da je "ta slika bila poznata kada je Euleks dobio mandat da ojača kosovske institucije vladavine prava i suzbije ozbiljan kriminal".
Debakl EU
|
- Ideja je bila da, dok se vodi očekivano spori napredak tih institucija, da istražitelji, tužioci i sudije misije, počenu sa čišćenjem zemlje. Prema izveštaju, kosovska policija i sudstvo nisu napravili nikakav napredak od kada je Euleks počeo da im pomaže: oni su ostali podložni političkom uticaju i potpuno nesposobni da se suprotstave ozbiljanom kriminalu. Utvrđeno je da je misija EU radila dobro na carini, ali sve to što je urađeno je da nije pokvaren servis koji je već dobro radio. Euleks je trebalo da koncentriše svoje resurse na stvarne probleme.
Kapusela smatra da su najveći promašaji Euleksa "bili u drugom delu mandata misije, koji na žalost, nije pokriven izveštajem".
- Skoro potpuna neaktivnost na suzbijanju visokog nivoa korupcije i organizovanog kriminala je konsolidovala desetogodišnju tradiciju nekažnjavanja. A neke neobjašnjive greške su objektivno ojačale lidersku frakciju kosovske elite, koja je proširila svoj uticaj tako prodorno preko institucija da je Kosovo sada u opasnosti od da bude zarobljena država, kako je nedavno Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) nedavno primetila. Za organizovani kriminal koji deluje na Kosovu - koji se bavi narkoticima, oružjem, pranjem novca, trgovinom ljudima i ilegalnim migracijama, koji i cveta zahvaljujući endemskoj korupciji, i gotovo potpuno nekažnjeno - i dalje predstavlja ozbiljnu pretnju državama članicama. I možda, više danas nego kada je Euleks raspoređen pre skoro pet godina.