"Legitimno je pokretanje pitanja statusa severa Kosova"
Potpredsednica Vlade Srbije Suzana Grubješić izjavila je da će u platformi za pregovore o Kosovu, između ostalog, biti ponuđen i predlog odgovora za rešavanje statusa severa pokrajine.
"Legitimno je pokrenuti pitanje statusa severa, položaja Srba južno od Ibra, zaštite naših crkava i manastira, pitanja imovine prognanih i povratka izbeglih i raseljenih. Za ta, kao i za mnoga druga pitanja, nudimo predloge odgovora u platformi za pregovore", rekla je Grubješić za Večernje novosti.
Upitana šta je suštinska ideja platforme za pregovore o Kosovu, Grubješić je kazala da je suština da "konačno i Srbija ima proaktivnu državnu politiku".
"Umesto da stalno odgovaramo na tuđe predloge, uslove ili ultimatume, vreme je da izađemo s jasnom strategijom... U Srbiji je teško postići konsenzus oko bilo čega, ali želim da verujem da su svi svesni trenutka u kome se nalazimo i posledica ukoliko ovu šansu u pregovorima ne iskoristimo", kazala je Grubješić i navela da očekuje da se o platformi izjasne najpre lideri parlamentarnih stranaka, a potom i Skupština Srbije, kako bi pregovarači dobili mandat i podršku da iskoriste "istorijsku šansu".
Grubješić je podsetila da se Vlada Srbije obavezala na sprovođenje svih sporazuma proisteklih iz tehničkog dijaloga koje je postigla prethodna vlada i ocenila da nijedan od tih sporazuma nije ni lak, ni jednostavan, jer su svi "duboko politički sporazumi".
"Najzahtevniji je svakako Sporazum o integrisanom upravljanju prelazima, koji sigurno ne može da se sprovede u kratkom roku, čega su svesni i u Briselu", ocenila je Grubješić.
"Srbija bi mogla da dobije uslovni datum za EU u decembru"
Ona je istakla da bi Srbija mogla da dobije uslovni datum za početak pregovora sa EU u decembru, ali da ne želi da "licitira, jer se vodi odgovorna politika".
"Praksa pokazuje da je uslovni datum za otpočinjanje pregovora dobila Crna Gora na osnovu preporuke Evropskog saveta. Sličan scenario mogao bi u decembru da bude primenjen i na Srbiju, ali imamo realna očekivanja, jer se radi o veoma kratkom roku", rekla je Grubješić.
Upitana koje bi konkretno uslove Srbija trebalo da ispuni, Grubješić je kazala da je "uslov svih uslova i zahtev svih zahteva normalizacija odnosa sa Kosovom", odosno vidljiv i održiv napredak u dijalogu sa Prištinom, a ne priznavanje. Ona je kazala da opasnost da pod maskom nepriznavanja Kosova Evropa postavi zadatke koji, ipak, tu nezavisnost utvrđuju, preti od momenta kada je proglašena jednostrana nezavisnost.
"Niko nema iluzija da je od tada do danas bilo lako odbraniti stav da Srbija takvu realnost ne može da prizna. Ali, ono što možemo i ono što radimo jeste da na svaki mogući način olakšamo položaj preostalih Srba na Kosovu, braneći njihovo pravo na ostanak, opstanak i život dostojan čoveka u 21. veku", kazala je potpredsednica Vlade Srbije.
Grubješić je kazala da Vlada Srbije pregovore sa Prištinom vidi "kao istorijsku šansu za dogovor sa kosovskim Albancima".