Radnicima će biti zabranjen štrajk van radnog mesta
Vlastima je izgleda dozlogrdilo da večito rasteruju nezadovoljni proleterijat ispod vlastitog prozora, pa su odlučile, kako navode sindikalci, da napišu novi zakon o štrajku, po kome radnik neće smeti da protestuje van radnog mesta, piše beogradski Alo.
To je, kako ističu borci za sindikalna prava, samo jedna od novina koje će se naći u novom, “boljem”, izdanju zakona.
"Uskoro ćemo dobiti zakon u kome se, između ostalog, definiše radno mesto zaposlenog i njegove poslovne prostorije kao mesto štrajka. To znači da neće biti više protesta na ulicama, blokiranja saobraćajnica, proleterskih parola ispred Vlade Srbije", navodi Hadži Zdravko Kovač, predsednik Nezavisnog sindikata javnih službi Vojvodine.
Zoran Martinović, državni sekretar Ministarstva za rad i socijalnu politiku, ističe da novi zakon ide na ruku radnicima.
Dozvola od MUP-aZoran Martinović kaže da okupljanje mora da se prijavi i da se pribavi dozvola MUP-a za održavanje protesta. On dodaje će na ovaj način da se izbegne da štrajkači ostvarivanjem svojih prava istovremeno povređuju prava drugih građana. |
"Do sada je zakonom iz 1996. godine bilo utvrđeno da poslodavac sam odlučuje o tome da li je zaposleni prekršio zakon i da shodno tome uruči radniku otkaz. Međutim, prema nacrtu novog zakona, tu oblast će sada pokrivati sudovi, pa će zaposleni ostati bez posla tek nakon što se u eventualnom sudskom postupku dokaže da je prekršio zakon", navodi Martinović.
"Novim zakonom utvrđuje mogućnost da poslodavac može "mrtav ladan" da otpusti radnika ako se dokaže da je štrajkovao na nezakonit način. A kako su svi naši štrajkovi u prethodne dve decenije bili više-manje nezakoniti, velika je verovatnoća da će novim zakonom i ono malo prava koja su zaposleni imali izgubiti", ističe Kovač.
Sagovornik lista ističe da predlagači zakona pokušavaju donekle da ispeglaju stvar davanjem mogućnosti javnog ispoljavanja nezadovljstva zaposlenih da protestuju, ali samo kao građani, i to na mestima i prema pravilima koje uređuju drugi zakoni.
"To znači da će zaposleni moći da se okupljaju, ali samo pod uslovom da traže i dobiju saglasnost MUP-a. A svi možemo da pretpostavimo kakvi su izgledi da se nezadovoljnoj, gladnoj i izvaranoj radničkoj klasi odobre štrajkovi ispred Vlade Srbije".