Vašington prepušta Prištinu Briselu
O tome šta se krije u diplomatskom prtljagu Hilari Klinton i Ketrin Ešton za "Vesti" govori Boško Jakšić, urednik spoljnopolitičke rubrike lista "Politika".
- Ono što je novo odnosi se na Prištinu, a to je poruka Amerike, glavnog brokera kosovskih interesa, da je uradila sve što je u njenoj moći za kosovsku nezavisnost i da Priština sada treba da se okrene EU - kaže Jakšić.
A što se tiče Srbije, da li možemo više da očekujemo paket ucena ili podrške?
- Ne vidim u ovom slučaju nikakve ucene, jer uslovi su poznati, a rečeno je da novih neće biti. Sve ono što smo slušali kao neke probne balone, što je dolazilo od nemačkih parlamentaraca, da će Srbija morati da prizna Kosovo da bi dobila datum početka pregovora, to ovoga puta nije slučaj. Niti to pominje Eštonova, niti Klintonova. Obe traže nastavak evropskih integracija i obnovu dijaloga Beograda i Prištine. To je dobra vest za Beograd, jer svi znamo koji bi to novi uslovi mogli da budu. Drugim rečima, uvažiće se stav Srbije i onoga što je rekao predsednik Nikolić u UN, da nema ni implicitnog, ni eksplicitnog priznanja nezavisnosti Kosova. Sagovornici u Beogradu to će im jasno reći, mada mislim da one i ne očekuju da je to moguće.
Da li to znači da otvaranje kancelarije Prištine u Beogradu i obrnutno spada u paket starih uslova?
Oproštaj od mesta zločina
Kako protumačiti to što Hilari Klinton dolazi samo nekoliko dana pre isteka svog mandata?
Prava adresa
Nije uobičajeno da nam u zajedničku posetu dolaze prve dame svetske diplomatije?
|
- Mi stalno dobijamo neke nove modalitete kako bi se ostvarilo ono što se zove normalizacija odnosa Beograda i Prištine, a da to ne bude uslovljeno međusobnim priznavanjem. U tom kontekstu je moguće posmatrati i tehničke pregovore kao pregovore koji nose elemente statusa. Faktički će mnoge stvari koje se tiču statusa, bez obzira na to da li se posmatraju kao statusna ili tehnička pitanja, biti rešena, a pitanje statusa se neće pokretati, jer nema rešenja prihvatljivog za obe strane.
Brisel se pozitivno iznenadio kooperativnošću nove srpske vlade, može li za uzvrat ovaj diplomatski dvojac od Prištine da zahteva finansijsku samostalnost za Sever pokrajine?
- Hilari Klinton u vezi sa tim ima ulogu da sagovornike u Prištini ubedi da idu na taj Ahtisari plus, da sever Kosova dobije jedan viši stepen autonomije nego što je predviđeno Ahtisarijevim planom, ali da ostane u granicama ili u okviru administrativne linije Kosova, već kako će to svako iz svog ugla nazvati.
Ispada da će gošće više ubeđivati domaćine u Prištini nego u Beogradu?
- Ne znam kakve su pripremne radnje bile, jer kada dolaze diplomate tako visokog ranga onda je uobičajena praksa da se mnoge stvari ispeglaju pre toga. Za pretpostaviti je da su te pripremne radnje već obavljene na nižem nivou. Što se Beograda tiče, utisak je jedne konstruktivne atmosfere, kako se to obično kaže, a pretpostavljam da je stvar "ispeglana" i sa Prištinom i da Klintonova i baronesa Ešton dolaze da bi samo neke stvari pečatirale.