Srbija nema šta da ponudi Rusiji kao garanciju prijateljstva i lojalnosti
Srbija nema šta da ponudi ruskoj strani, rekao je analitičar iz Moskve Nikita Bondarev. Iako se nakon susreta Tomislava Nikolića i Vladimira Putina činilo da počinje i nova era srpsko-ruskih odnosa, smanjuju se šanse da ove godine srpski budžet bude ojačan ruskim kreditom od milijardu dolara, a pod znakom pitanja je i najavljeno rusko ulaganje u Železaru iz Smedereva.
Srpske nade da će iz Rusije stići novac za plate i penzije, ali i investicije u infrastrukturu, prvo je poljuljao Anton Siluanov, ruski ministar finansija, koji je izjavio da “u ovom trenutku nema planova za kredit Srbiji”.
Usledilo je i razočaranje kada je ruski “Uralvagonzavod”, koji je jedini otkupio tendersku dokumentaciju za kupovinu Železare, tražio dodatni rok za dostavljanje ponude.
Mogućnost da Srbija dobije kredit od Rusije u vrednosti od milijardu dolara prvi put je pomenuta još 2009. Tada su ga dogovorili predsednici Boris Tadić i Dmitrij Medvedev.
Planirano je da sa 300 miliona dolara bude popunjen budžet, a da 700 miliona bude investirano u infrastrukturu. Iako su precizirani i uslovi zajma, od toga nije bilo ništa. Slično je dogovoreno i nedavno prilikom susreta Putina i Nikolića.
I ruski budžet u problemuPavel Kandelj iz Instituta Evrope Ruske akademije nauka kaže za “Blic” da je i ruski budžet danas u problemu i da to može da bude razlog zašto zvanična Moskva ne žuri sa odobravanjem preko potrebnog kredita Srbiji. - I Rusija ima problem sa sastavljanjem budžeta, a viška novca nema. Moguće je da se očekuje poseta Vladimira Putina Srbiji i da će posle toga uslediti konkretniji dogovor - smatra Kandelj. |
Međutim, Nikita Bondarev, analitičar Ruskog instituta za strateška istraživanja, kaže da je praktični rezultat nedavnog susreta dvojice predsednika, “bez obzira na Nikolićev entuzijazam, ravan nuli”.
- Nikolić je rekao da on “otvara apsolutno novu stranicu u srpsko-ruskim odnosima, bilo da je reč o kulturnoj, verskoj ili ekonomskoj saradnji”. Mi ipak ne možemo da se složimo sa tako optimističkom ocenom. Nikolićev problem se sastoji u tome što nema šta da ponudi ruskoj strani u svojstvu garancije prijateljstva, političke i ekonomske lojalnosti - ocenio je Bondarev.
Aleksandar Karasajev, viši naučni saradnik Instituta za slovenske studije Ruske akademije nauke, zaključuje da Rusija ima koristi od prijateljskih odnosa sa Srbijom jer „to doprinosi jačanju pozicija Moskve u regionu Balkana“.
- Rusija teži da razvije ekonomske odnose i sa zemljama EU - kako sa članicama Unije, tako i sa kandidatima za članstvo - smatra on.