I ubice na slobodi?
Skupština Srbije uskoro će se izjasniti o Zakonu o amnestiji kojim bi se svaki deseti zatvorenik našao na slobodi, a svakom petom bi bila duplo smanjena kazna, među kojima najverovatnije i mnogim "zvučnim imenima" poput Andrije Draškovića, Joce Amsterdama, Miladina Kovačevića ili Uroša Mišića.
Posle burne skupštinske rasprave, poslanici su ipak podržali predlog koji će privremeno doneti slobodu za oko 1.100 osuđenika, a kazne će biti smanjene za još oko 2.500 zatvorenika.
U srpskim zatvorima trenutno se nalazi više od 11.000 ljudi, a mesta ima samo za 7.000 osuđenika. Ministar pravde Nikola Selaković tvrdi da bi se smanjenjem broja osuđenika smanjili i troškovi čak za sedam miliona evra.
Ipak, opozicija je oštro napala Zakon o amnestiji tvrdeći da će se na taj način na slobodi naći i mnoga "zvučna imena" beogradskog podzemlja ili odgovorni za teška krivična dela. Nekadašnji ministar pravde Snežana Malović navodi da će se na ovaj način na slobodi naći Andrija Drašković, Joca Amsterdam, ubice francuskog navijača Brisa Tatona, ali i napadač na policajca Uroš Mišić ili košarkaš Miladin Kovačević za koga su poreznici u Srbiji već platili milion dolara da bi se izbegao diplomatski skandal sa SAD.
Novine u ZakonuU Ministarstvu pravde navode i da će ovom amnestijom biti obuhvaćene osobe i koje su tek čekale izvršenje kazne, pa će, ako ispune uslove, za 25 odsto biti manja propisana sudska odluka. Novina je i da će ovim zakonom biti obuhvaćene i osobe starije od 70 godina života, odnosno da će biti amnestirani sa 25 odsto manjom kaznom ukoliko se nalaze u grupi onih na koje se amnestija ne odnosi. |
U Ministarstvu pravde kažu da je govoriti o konkretnim imenima pre donošenja zakona "neozbiljno pravno nagađanje". Državni sekretar u Ministarstvu pravde, Danilo Nikolić za "Vesti" tvrdi da se amnestija neće odnositi ni na jednog osuđenog na kazne zatvora od 30 ili 40 godina, kao i one koji su pravosnažno presuđeni u Specijalnom sudu u Beogradu.
"Predlog Zakona o amnestiji predviđa da se lica koja su na dan stupanja na snagu ovog zakona prvi put pravnosnažno osuđena na kaznu zatvora do tri meseca, oslobađaju od izvršenja kazne zatvora u celini. Lica koja su na dan stupanja na snagu ovog zakona prvi put pravnosnažno osuđena na kaznu zatvora od tri do šest meseci oslobađaju se od izvršenja pedeset odsto izrečene kazne zatvora - ističe Nikolić.
Beogradski advokat Đorđe Trifunović kaže da je amnestija tekovina demokratskih država i da je praksa da se ovaj zakon donosi na četiri ili pet godina.
- Država na ovaj način rešava problem finansiranja zatvora, ali i iskazuje gest dobre volje. Kod nas je uobičajena praksa da svaka nova vlast među prvim zakonima donosi i ovaj - kaže Trifunović i dodaje da je moguće da će se na slobodi zaista naći i neka od "zvučnih imena", poput Uroša Mišića ili Andrije Draškovića.