Mladi u Srbiji teško pronalaze posao
Mladi u Srbiji teško pronalaze posao i potrebno je raditi na unapređenju sistema obrazovanja i aktivnim merama zapošljavanja, rečeno je danas na predstavljanju istraživanja o tržištu rada u Srbiji. Istraživanje su radili USAID i Nacionalna služba za zapošljavanje, a obuhvaćeno je 4.029 kompanija, koje su se izjasnile o potrebama za zaposlenima i njihovim veštinama.
Direktor NSZ-a Dejan Jovanović izjavio je da se na evidenciji službe nalazi 750.000 nezaposlenih, od čega je 200.000 mladih do 29 godina, koji su veoma ugrožena kategorija.
Kako je rekao, anketa pokazuje da će trgovina, poljoprivreda i saobraćaj biti generatori novih radnih mesta.
Jovanović je naveo da oko trećine nezaposlenih, odnosno 250.000 nema kvalifikacije, a osnovnu školu nema 80.000 nezaposlenih. |
Državni sekretar u Ministarstvu za rad Zoran Martinović rekao je da je problem i regionalna neuravnoteženost, jer građani u razvijenijim delovima Srbije lakše nalaze posao. Rešenje za nezaposlenost je, kako navodi, povećanje privrednog rasta.
Cilj je da se aktivne mere zapošljavanja usmere ka onima koji se teško zapošljavaju, i u 2013. za to će biti izdvojeno 3,4 milijarde dinara, što je na istom nivou kao ove godine.
Direktorka Misije USAID-a u Srbiji Suzan Fric izjavila je da Srbija ima visoku stopu nezaposlenosti, posebno među mladima. Kako je rekla, poslodavci širom Srbije imaju iste probleme - nezaposleni nemaju dovoljno iskustva, mladi nisu stekli potrebna znanja i veštine tokom školovanja i obrazovni sistem ne ide u korak sa potrebama poslodavaca. Prema njenim rečima, firme smatraju da škole ne pripremaju dovoljno radnike za neka zanimanja.
"Pozitivno je to što kompanije traže novu radnu snagu, a od veština potrebno je poznavanje stranih jezika, upotreba informacionih tehnologija, sposobnosti komunikacije i pružanja usluga", rekla je Suzan Fric.
Istraživanje pokazuje i da najviše očekivanja po pitanju otvaranja novih radnih mesta imaju mala i srednja preduzeća. Najveći problemi u zapošljavanju javljaju se u oblastima prerađivačke industrije, trgovine i popravke motornih vozila, jer su uslovi rada nedovoljno privlačni.