Rađa se velika Albanija
Predsednik Srbije Tomislav Nikolić je ocenio da se na Balkanu rađa velika Albanija. Nikolić je uoči posete Skoplju, gde će na poziv makedonskog kolege Đorđa Ivanova boraviti od 26. do 28. oktobra, tamošnjim medijima rekao da su srpski političari dobili uveravanja da nikada neće dozvoliti da se spoje Kosovo i Albanija, ali da je to bila laž.
U prilog tome naveo je da je Kosovo već dobilo pozivni poštanski znak, da se grade i autoput i pruga koji će povezati Prištinu sa Dračom.
- Pravi se albanska država na teritoriji Balkanskog poluostrva, koja još 30 godina neće biti uređena kao Makedonija i Srbija i za tih 30 godina svašta će da se desiti - dodao je Nikolić.
On je istakao da je u razgovorima sa zvaničnicima EU otvoreno kazao da je nemoguće da se u narednih 100 godina u Srbiji rodi onaj koji bi prihvatio nezavisnost Kosova. Dodao i da ako neko iz EU bude rekao "da to nije problem za ulazak Srbije u EU, da sve drugo Srbija treba da uradi, a da će to pitanje doći na kraju, on ne može da se ponaša kao neko ko ne vidi da u stvari pomaže da se prizna Kosovo".
- Ja ću pre da se sklonim nego da omogućim da u EU uđemo bez Kosova. Onaj ko u meni bude tražio saveznika za to, naići će na zatvorena vrata - istakao je srpski predsednik.
On je ukazao da je Srbiji prepreka na evropskom putu to što neće da prihvati da joj se oduzme deo teritorije, a Makedoniji što odbija da prihvati da se odrekne imena, grba i zastave. Makedoncima je poručio da Srbija ima razumevanja za problem njihove države, ali ih je i podsetio da je Makedonija priznala nezavisnost srpske pokrajine.
Komentarišući problem Skoplja zbog neprestanih, višedecenijskih zahteva Albanaca za ekspanzijom, on je naveo da mogu makedonski političari da nabiju glavu u pesak, ali će imati srpski problem za 20 godina, jer vreme ne radi za državu već za separatiste.
Nikolićeva izjava je, prema oceni političkog analitičara Dušana Janjića, neprecizna i ne dolikuje šefu države. On ukazuje i na različite izjave šefa države i premijera i ističe da bi oni morali da se dogovore šta će pričati u javnosti uoči dijaloga Beograda i Prištine.
- Proces vezan za Kosovo nije završen. Još uvek nije ni suvereno, ni međunarodno priznato. Što se Srbije tiče ona ima interes da sačuva svoje ljude, investicije i povrati uloženi novac tamo i to treba da joj bude prioritet. Potom može da razgovara o tom konceptu velike Albanije sa zemljama poput Crne Gore i Makedonije na čiju se teritoriju računa u tim projektom koji se pominje još od Prizrenske lige - kaže on.
Zajednički bukvar Prištine i Tirane
Sredinom maja je u Prizrenu, u prisustvu kosovske predsednice Atifete Jahjaga , premijera Kosova i Albanije Hašima Tačija i Salji Beriše, predstavljen prvi zajednički bukvar Albanije i Kosova. Beriša je ovaj događaj iskoristio da ponovo ukaže na ideju o velikoj Albaniji.
|
Irinej: Angažman Nikolića je legitiman
Posle izjave da decenijski spor Srpske pravoslavne crkve i Makedonske pravoslavne crkve može da se reši samo ako se uključe obe države i otvoreno razgovaraju, Tomislavu Nikoliću je stigao poziv za posetu Skoplju. Predsednik Makedonije Đorđe Ivanov smatra da "lideri u okviru svojih mogućnosti mogu pomoći, ali da spor pre svega treba da reše dve crkve".
Velikodostojnici SPC nemaju isto mišljenje o ovom problemu. Episkop šabački Lavrentije poručuje da je to pitanje za SPC i kanonski nepriznatu pravoslavnu crkvu u Makedoniji, a vladika bački Irinej smatra da je angažman Nikolića legitiman i ne znači mešanje u poslove Crkve.
- Problem bismo mi morali da rešimo bez pomoći državnih organa, da dokažemo da smo Božja deca i da pokažemo ljubav i zajedništvo u Hristu. Na žalost, država se uplela i pre i izazvala problem za koji nije crkva kriva - kazao je Lavrentije koji bi se radovao rešenju.
Irinej je ocenio da Nikolić radi legitimnu stvar iz dva razloga: prvi je što je arhiepiskop ohridski Jovan, državljanin Srbije, osuđen i utamničen u drugoj zemlji, a Srbija je dužna da pomaže svojim građanima, pogotovo kada je reč o njihovom stradanju zbog političkih, a ne krivičnih razloga. Drugi, što je ceo spor i stvoren grubom intervencijom državnih organa, dakle pritiskom spolja, a ne procesom unutar same Crkve.