Suša uništila i useve i kuće
Suša je ove godine osim štete na usevima, mnogim žiteljima Srbije pričinila štetu i na stambenim objektima. Zbog toga oni sada strepe od predstojeće zime i obilnih snežnih padavine, koje bi mogle da prouzrokuju rušenje takvih objekata. Posebno su ugroženi penzioneri čija primanja ne dostižu ni 15 hiljada dinara, sa kojima je teško i preživeti, a kamoli sanirati objekte u kojima žive.
Poput zemljotresa, kuću Vere Alempijević pogodila je sušna godina. Zidovi kuće koja je starija od pola veka, naginju se na spoljnu stranu iz dana u dan, praveći tako sve veće pukotine. Iako je penzioner, tanak ček penzije, primorao ju je da svakog dana odlazi od jutra do večeri u nadnicu, kako bi ona i ćerka mogle da prežive, a za popravku kuće gotovo ništa ne ostane.
"U nadnici ti je samo što kažu dan i komad, ništa ti tu ne možeš da zaradiš, ali šest hiljada jedan deo penzije kad primim ja ne znam za šta pre da dam. Struja, telefon, voda i ostalo u kući. Isto i mi kupujemo, iako živimo na selu. Nemam ja mnogo zemlje, nešto malo i to obradim, ali nemamo dovoljno da imamo da se prehranimo. Ove godine je suša učinila svoje, nemam ni krompira, nemam ni pasulja, ni kupusa, sve to moramo da kupimo", kaže Vera Alempijević.
Milomir Nešović, potpresednik Mesne zajednice Bakionica, koja je prigradski deo Požege, kaže da je Verinu kuću najteže pogodila suša, ali njen slučaj nije usamljen.
"Ljudi strepe od obrušavanja objekata, dolazi do ugrožavanja tu i života. Negde oko 15-tak objekata ima na teritoriji Bakionice, koje su napukle ove godine od suše, ali ove dve kuće su baš ugrožene najviše", kaže Nešović.
Predsednik Opštine Požega kaže da u istanjenom budžetu nema sredstava za sanaciju više desetina kuća koje je suša prilično oštetila. Apsurdno je da je za sanaciju kuće Vere Alempijević potrebno 200 hiljada dinara. Toliko iznosi i mesečna plata rukovodilaca u pojedinim javnim preduzećima u Srbiji, a za sređivanje drugih objekata potrebni su i niži iznosi.