Političari ne vraćaju diplomatske pasoše
Oliver Dulić nije jedini srpski ministar koji je, pored običnog, imao i diplomatski pasoš, ali je jedini koji je zbog sudskog postupka morao da ga vrati. Kako za “Večernje novosti” tvrde u Ministarstvu spoljnih poslova koji izdaje ova dokumenta, do sada im nije ni poznata, ni prijavljena, nikakva zloupotreba bilo diplomatskih, bilo službenih pasoša.
Od 18. juna 2009, kada se počelo sa izdavanjem biometrijskih diplomatskih i službenih pasoša, do danas ih je ukupno izdato 4.333. Međutim, u upotrebi su, kako kažu u MSP, 1.828 diplomatska i 1.191 službeni pasoš. Oni mogu biti oduzeti imaocu na zahtev nadležnog suda, odnosno javnog tužilaštva, za zakonom propisane slučajeve.
Diplomatski i službeni pasoš izdaju se sa rokom važenja od pet godina. Diplomatski pasoš mogu imati: predsednik Republike, predsednik Narodne skupštine, premijer, potpredsednik Vlade, ministri, predsednik Ustavnog suda, predsednik Vrhovnog kasacionog suda, guverner NBS, načelnik Generalštaba VS i zaposleni u MSP, u skladu sa zakonom, uredbom i propisima ministra.
Ovaj pasoš i po prestanku funkcije mogu imati samo predsednik države, prvi čovek parlamenta, premijer i šef srpske diplomatije.
Papiri stoje u sefuPosle obavljenog službenog puta u inostranstvu pasoši se deponuju kod državnog organa - podnosioca predloga za izdavanje diplomatskog ili službenog pasoša. |
On se može izdati i radi obavljanja poverene misije u inostranstvu, recimo, narodnom poslaniku, tužiocu za ratne zločine, predsednicima skupština i izvršnih veća autonomnih pokrajina, šefovima civilne i vojne službe bezbednosti, ali i licu koje je imenovano za ambasadora dobre volje Srbije.
Diplomatske pasoše dobili su i naši istaknuti sportisti, posebno članovi muške i ženske teniske reprezentacije.
Za razliklu od diplomatskog, službeni pasoš mogu imati predsednik Prvredne komore Srbije, republički javni tužilac i direktor Vladine kancelarije za evropske integracije. On se izdaje i državnim službenicima kada putuju u inostranstvo službenim poslom, na obrazloženi predlog, odnosno molbu državnog organa. Molba, odnosno zahtev se podnosi MSP najmanje sedam dana pre planiranog službenog puta.
Lica koja imaju diplomatski ili službeni pasoš dužna su da po prestanku funkcije, odnosno radnog odnosa koji je bio osnov za izdavanje ove vrste pasoša, vrate putne isprave MSP.
Ipak, ostalo je nejasno kako je Dulić, ukoliko mu je ministarska funkcija bila uslov za sticanje diplomatskog pasoša, taj pasoš imao i po prestanku funkcije, kao i koliki broj bivših funkcionera i po kom osnovu i dalje ima “specijalne” putne isprave.