Kako sprečiti trgovinu ljudima?
Šef delegacije Evropske unije Vensan Dežer izjavio je danas da u borbi protiv trgovine ljudima posebnu pažnju treba posvetiti zaštiti dece, jer od ukupnog broja žrtava trgovine ljudima u svetu, polovinu čine najmlađi.
"Zato i škole moraju aktivno učestvovati u edukovanju dece o problemu trgovine ljudima", poručio je Dežer na okruglom stolu pod nazivom "Igrajte se sa decom, ne igrajte se decom" koji je organizovan povodom 18. oktobra, Evropskog dana borbe protiv trgovine ljudima.
Skup, koji je posvećen promovisanju mera i propisa za zaštitu dece od opasnosti koje trgovina ljudima donosi, organizovale su nevladine organizacije "Atina" i Centar za integraciju mladih uz podršku Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju, Delegacije EU u Srbiji i Info centra EU u Beogradu.
Šef delegacije EU u Srbiji rekao je da je nivo svesti o problemu trgovine ljudima porastao u Srbiji u poslednjih pet godina, što je posledica pojačanih aktivnosti nevladinih organizacija i državnih organa u rešavanju tog problema.
"Svake godine, više od 800.000 ljudi postanu žrtve prekogranične trgovine ljudima, što jasno pokazuje da se suočavamo sa problemom koji ima međunarodni karakter", naveo je Dežer.
Predstavnica nevladine organizacije "Atina" Marijana Savić ukazala je da je neophodno u praksi primeniti zakonske propise koji doprinose sprečavanju trgovine ljudima i zaštiti njenih žrtava.
Predsednik Upravnog odbora Centra za integraciju mladih Milica Đorđević istakla je da se pored prevencije u školama, mora raditi i na edukaciji dece koja nisu uključena u školski sistem, što je čest slučaj u romskim porodicama.
"Od 250-oro dece koja posećuju naše programe, njih 70 je prijavilo da su prinuđeni na prosjačenje", rekla je Đorđević.
Prema podacima Centra za zaštitu žrtava trgovine ljudima, u periodu od 2004. do 2011. godine, u Srbiji su identifikovana 572 slučaja trgovine ljudima, što je najveći broj u regionu. Od ukupnog broja identifikovanih žrtava, 82 odsto čine državljani Srbije, 75 odsto je ženskog pola i 43 odsto predstavljaju maloletna lica.
Najčesći razlog trgovine ljudima u Srbiji je seksualna eksploatacija (62 odsto) a zatim slede radna eksploatacija sa 15 i prosjačenje sa 12 odsto.