Dve godine čekao da mu priznaju doktorat iz SAD
Za priznanje diplome prestižnih svetskih fakulteta u Srbiji, mladi ljudi koji posle školovanja hoće da se vrate u svoju zemlju moraju da izdvoje najmanje 1.000 evra i dve godine gubljenja živaca. Zato često i odustaju od ideje da se vrate u Srbiju.
Takvu odluku morao je da donese i R. D. (30), doktor nauka sa prestižnog kanadskog univerziteta Britanske Kolumbije.
Napraviti listu fakulteta
Dr Jovan Filipović, tvorac jedine baze srpskih naučnika u svetu, kaže da treba da se sačini lista univerziteta čije se diplome prihvataju uz relaksiranu nostrifikaciju. Na primer, to mogu biti svi fakulteti sa Šangajske liste. |
"Doktorirao sam u oblasti ekonomske geografije i imao sam ponude za posao u Kanadi, želeo sam da se vratim u Srbiju. Međutim, na priznavanje diplome sa Britiš Kolumbije čekao sam duže od dve godine i na kraju sam digao ruke. Na Ekonomskom fakultetu govorili su mi da mi diplomu može priznati Geografski fakultet, dok su me sa Geografskog upućivali na Ekonomski", priča R. D. koji se vratio u Kanadu.
Ista iskustva imaju i srpski naučnici sa prestižnog američkog univerziteta Berkli.
- Dok se na nostrifikovanje doktorata sa elitnih svetskih univerziteta kakav je Berkli u Srbiji čeka po dve godine, dotle privatni srpski fakulteti izdaju doktorate kao na pokretnoj traci - priča prof. dr Jasmina Vujić sa Berklija.
Postupak priznavanja diplome podrazumeva da se svedočanstvo najpre preda univerzitetu koji ga onda prosleđuje fakultetu koji formira komisije za proveru te diplome. Ipak, univerzitet daje konačan sud.
- U Srbiji gledamo da li svaki predmet odgovara srpskom obrazovnom programu. Zato smo na Ministarskoj konferenciji dobili najnižu ocenu za proces priznavanja diploma - kaže predsednica Nacionalnog saveta za nauku prof. dr Vera Dondur.