"Dačića i Vučića spojio interes"
Politički analitičar Cvijetin Milivojević veruje da će se lideri stranaka koje čine vladajuću koaliciju poštovati dogovor o zajedničkoj borbi protiv korupcije i da u tom poslu niko nikog neće ometati.
- Taj politički pakt je formiran ne iz ljubavi, već iz interesa, jer znamo da se nisu voleli Dačić i Dinkić, pa Vučić i Dinkić, Dačić i Vučić. Ali, ako su rešili da vode zajedničku borbu protiv korupcije i kriminala, verujem da će se potruditi da u tome niko od njih ne smeta. Takođe, prema do sada urađenom u borbi protiv korupcije, gde vidim da na tapetu ima i ljudi iz partije Ivice Dačića, mogu da kažem da bi se on, ako je hteo nekog da zaštiti, potrudio da to i uradi. Međutim, vidimo da nije.
Ocena za 100 danaVerujete li da će Aleksandar Vučić, kako je i najavio, uhapsiti i nekog njemu bliskog i može li da se izbori sa akcijama na više frontova koje je započeo? |
Hoćete da kažete da će se hapsiti po svaku cenu?
- Njihov koalicioni dogovor podrazumeva borbu protiv korupcije kao jedan od ključnih prioriteta. Pretpostavka je da su lideri stranaka koje su formirale vlast znali u šta ulaze i da nijedna od partija nije imuna na korupciju, ali i da ima sebi bliske tajkune.
Verujete li da nova vlast može da se izbori s korupcijom i kriminalom?
- Sticajem okolnosti, Aleksandar Vučić je kao potpredsednik Vlade i koordinator službi bezbednosti, i u sličnoj je poziciji kao Ivica Dačić u bivšoj vlasti. U prethodnoj vladi Mirka Cvetkovića kao zamenik premijera i ministar policije vodio je borbu protiv kriminala i korupcije i, prema anketama građana, bio najbolji član te vlade. Ovaj "vruć krompir" koji donosi politički profit je sada u ruke preuzeo Vučić, ali ne treba zaboraviti da je to, s druge strane, opasan posao nad kojim lebdi stalna mogućnost da mu tu borbu neko koči, narodski rečeno - stavljajući klipove pod točkove.
Posao za policiju, a ne ministarkuKako komentarišete zahtev ministarke energetike Zorane Mihajlović upućen Aleksandru Vučiću za sprovođenje istrage u preduzećima iz energetskog sektora koja vodi SPS? |
Kakva je uloga medija u tom poslu?
- Mediji danas podsećaju na tužna vremena srpskog novinarstva. Nažalost, ne samo tabloidi, već i drugi. Nekada su retko objavljivali krupne informacije potekle od pouzdanih i neimenovanih političkih izvora, a sada se uveliko utrkuju s ekskluzivnim saznanjima iz domena rada policije i Bezbednosno- informativne agencije. Tim takozvanim ekskluzivama se bavi čak i nacionalna televizija.
Smatrate li da to nije dobar put?
- Naravno. Znamo da službe ministarstava sile žele da spinuju stvarnost u sopstvenom interesu, ali mediji to ne treba da slede i da presuđuju pre suda. Tako su naša glasila preuzela nakaradnu ulogu i dovela do toga da odnos političara prema medijima nije mnogo odmakao od vremena vladavine pokojnog Slobodana Miloševića devedesetih, kada su se takođe putem nekih sredstava informisanja najavljivali događaji, poput hapšenja. Zato apelujem na ljude koji se bave regulativom u medijskoj oblasti da spreče curenje takvih informacija u javnost.