Albanci čekaju zaostale penzije
Zaštitnik građana Srbije Saša Janković uputio je nedavno pismo Vladi tražeći da se odredi prema problemu neisplaćenih penzija žiteljima Kosova i Metohije kojima, prema procenama, država Srbija duguje između jedne i pet milijardi evra.
Janković smatra da se ovo pitanje mora "izvući ispod tepiha", tim više što je počeo da teče rok od šest meseci koji je Evropski sud za ljudska prava u Strazburu našoj zemlji dao da nađe model i reši problem isplate penzija bračnom paru sa Kosova kojem je PIO fond prestao da isplaćuje penzije 1999. godine.
A problem Srba iz Hrvatske i BiH?Problem isplate penzija imaju i Srbi iz Hrvatske, njih oko 50.000, koje je rat zatekao u Krajini ili u izbeglištvu. Oni nisu primali penzije od 1991. do 1998. godine. Sve hrvatske vlasti do danas im osporavaju pravo na te neisplaćene penzije, sa obrazloženjem da su ih primali u ratu od krajinskog fonda. |
- Na državi je sada da nađe put da se obeštete konkretni podnosioci, ali da se nađe mera za obeštećenje svih drugih lica koja su u situaciji kao podnosioci predstavke u slučaju Grudić - kaže Slavoljub Carić, zastupnik Srbije pred Evropskim sudom u Strazburu.
Sa istim problemom Kancelariji zaštitnika i Jankoviću obratilo se oko 150 građana, pretežno albanske i romske nacionalnosti koji su živeli na KiM. Za rešavanje tog problema Srbija još nema odgovarajući propis.
- Problem tzv. kosovskih penzija prevazilazi pojedinačan i čini sistemski problem i kršenja prava građana, ali i finansijski ogromno opterećenje će predstavljati za budžet Srbije. Tražiću da Vlada i oni koji u Vladi resorno se bave tim problemom kako ne bi svi poreski obveznici Srbije ne bi plaćali ne samo zaostale penzije već i kamate - kaže Janković.
Iako mu je problem kosovskih penzija nejasan, Milan Kovačević, finansijski ekspert, za "Vesti" kaže da penzije građana koji su radili na Kosovu i Metohiji trebalo bi da isplaćuje "ona strana gde su davani doprinosi", u ovom slučaju - na Kosovu.
Niko ne zna brojKoliki je broj korisnika penzija sa KiM koji od Srbije potražuju isplatu u Fondu nismo mogli da saznamo. Uputili su nas na Ministarstvo rada i socijalne politike, gde takođe niko od nadležnih nije dao izjavu. |
On ne veruje da je Evropski sud za ljudska prava dao Srbiji rok da reši model isplate kosovskih penzija, jer je taj sud zadužen za pojedinačna prava. Kada je Zaštitnik građana kontrolisao pravilnost i zakonitost rada Fonda PIO u slučaju neisplaćenih penzija građana sa KiM koji su mu se obratili, predstavnici Fonda tvrdili su da je pravo na penziju ili invalidninu osobama sa KiM samo privremeno ograničeno, dok se ne reše odnosi Beograda i Prištine.
Vrhovni sud Srbije je 2005. zaključio da "isplata penzija ne može da zavisi od toga da li se doprinosi za penzijsko-invalidsko osiguranje prikupljaju na nekoj teritoriji ili ne".