Oglasi za posao: Poslodavci traže lepotice
Poslodavci u oglasima za posao zahtevaju određeni pol, godište....Najčećše morate da budete mlađi od 35 godina i "prijatnog izgleda". Prošle godine više od 300 pritužbi.
Nevenka Petrović (53) iz Beograda već godinama pokušava da pronađe kakvo takvo radno mesto. Bezuspešno. Na gotovo svim oglasima za posao, za koje se prijavila, pa i onaj za rad u trafici, tačno je naznačeno da traže osobe mlađe od 35 godina. Iako je zakonom zabranjeno, od kandidata se u konkursima često zahteva mlađe godište, određeni pol, a u nekima čak i "prijatan izgled". Dakle, diskriminacioni uslovi.
Prema Zakonu o radu i Zakonu o zabrani diskriminacije, tvrde nadležni, poslodavac može da postavi neki uslov koji se tiče ličnog svojstva kandidata samo ako to predstavlja stvarni i odlučujući uslov za obavljanje posla. Međutim, radna mesta se i dalje dele na muška i ženska, pa se po oglasima traže prodavačice, kasirke, asistentkinje ili učiteljice, odnosno menadžeri, pomoćnici ili kuriri, iako su pred zakonom svi isti.
- Jedan od čestih slučajeva jeste objavljivanje oglasa za posao u kojima se, pored uslova koji se tiču kvalifikacija, postavljaju i oni nedopušteni kao što su pol, godine starosti i izgled - objašnjava Nevena Petrušić, poverenik za zaštitu ravnopravnosti.
- Postoji nekoliko najčešćih situacija, a to su oglasi u kojima se traže osobe samo ženskog ili samo muškog pola, iako se radi o poslovima koje podjednako uspešno mogu da rade i žene i muškarci. Često se kao uslov za zaposlenje postavljaju i godine starosti. Na primer, u jednom oglasu bilo je navedeno da poslodavac traži "mlađe ženske osobe prijatnog izgleda".
Upravo ovakav slučaj zadesio je Anu T., iz Niša, koja je želela da se zaposli u jednom beogradskom kafiću kao šankerica.
- Na autobuskoj stanici sam videla oglas za posao u baru - priča studentkinja iz južne Srbije. - Okrenula sam broj telefona sa oglasa i otišla na razgovor za posao. Kada sam došla, poslodavac mi je skrenio pažnju da im za rad u kafiću, ipak, treba neko "prijatnijeg spoljašnjeg izgleda".
U Kancelariji za zaštitu ravnopravnsti samo u toku prošle godine stiglo je više od 300 pritužbi. Međutim, nema podataka o tome koliko je sudskih postupaka protiv poslodavaca do sada pokrenuto.
- Ukoliko je neko "otkačen" zbog oglasa koji sadrži diskriminatorni uslov može nam se obratiti pritužbom - objašnjava Nevena Petrušić. - Mi zatim utvrđujemo sve činjenice i dajemo mišljenje i preporuku. Ako poslodavac ne postupi po našem savetu i ne izmeni oglas, na našem sajtu objavljujemo podatke o diskriminatoru.
Na portalu za zapošljavanje "poslovi.infostud" tvrde da oglasa sa diskriminatornim uslovima nikada nije bilo mnogo.
- Svakako da povremeno dobijemo oglas gde je, najčešće nehotice, navedena neka karakteristika kandidata koja nije neophodna pri zapošljavanju - kaže Elena Erdeljanović, sa ovog sajta. - Odmah kontaktiramo sa poslodavcem, da bi tekst izmenio. Istovremeno, nije mali broj slučajeva da žene po povratku sa porodiljskog odsustva bivaju raspoređene na niža i manje plaćena radna mesta.