Pacijenti umiru čekajući transplantaciju
Na nove organe u našoj zemlji čeka više od 3.000 ljudi, a donora je nedovoljno. Lane je urađeno 45 transplantacija sa umrlih. Od proleća počinje i presađivanje srca kod nas.
Prva transplantacija srca u Srbiji trebalo bi da bude urađena na proleće sledeće godine. Naši stručnjaci uveliko se usavršavaju u svetskim centrima, a u međuvremenu će biti potpisan sporazum s klinikom u Beču, kako bi pacijenti po prioritetu dobijali organ. Sve te intervencije radiće se o trošku Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje.
Ovo je u petak najavio prof. dr Vladimir Đukić, državni sekretar Ministarstva zdravlja, a povodom Evropskog dana donacije organa. Kako je istakao, naši vrhunski lekari steći će dobru praksu u Americi, Belgiji, Ženevi, Hrvatskoj... Za naše doktore neće biti problema, jer se u Kliničkom centru Srbije već rade transplantacije. U ovom trenutku na transplantaciju bubrega, srca, rožnjače, jetre... čeka 3.000 ljudi, a zbog nedostatka organa umre 100 ljudi godišnje.
- Problem je u tome što nemamo dovoljno kadaveričnih transplantacija bubrega i jetre - ističe prof. dr Đukić.
Od početka godine u Srbiji je urađeno 45 kadaveričnih transplantacija, od toga 41 presađivanje bubrega i četiri presađivanja jetre. Na nivou naše zemlje više je živih donora, dok je u KCS oko 90 odsto transplantacija urađeno sa kadavera.
- Ove godine imali smo problema i kod presađivanja jetre, jer do kraja avgusta nije bilo rastvora koji se koristi kod ispiranja organa - kaže dr Mirjana Laušević, koordinator za transplantaciju KCS.
Dr Laušević kaže da potpisivanjem donatorskih kartica, kojih sada ima oko 70.000, ne rešavamo problem transplantacija:
- Od zaveštanja do korišćenja organa je dugačak put. Kod nas se organi mogu uzeti samo od pacijenata u stanju moždane smrti, pod uslovom da je organski zdrav. A o svemu se pita i porodica.
Prema zvaničnim podacima, u svetu ima i do 70 odsto kadaveričnih donora, dok kod nas ide pet donora na milion stanovnika.