O trošku države kod ginekologa samo jednom u tri godine!?
Tridesetogodišnju pacijentkinju iz Doma zdravlja "Vračar" koja je juče otišla na redovan godišnji pregled kod ginekologa dočekalo je neprijatno iznenađenje. Njena lekarka odbila je da je pregleda pozivajući se na novi pravilnik Republičkig fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO). Naime, prema pravilniku, preventivni ginekološki pregled u domovima zdravlja moguće je obaviti samo jednom u tri godine.
- Čekaonica je bila prazna i ja sam tog jutra bila jedina pacijentkinja, što mi je odmah bilo sumnjivo. Kasnije sam od koleginica i drugarica koje se leče u drugim domovima zdravlja čula istu priču. Dok sam šokirana izlazila iz ordinacije, ginekolog mi je nagovestio da češće preglede uvek mogu obaviti u privatnoj ordinaciji - požalila se sugrađanka.
Međutim, za razliku od domova zdravlja gde su pregledi besplatni, pregled kod privatnika košta najmanje 50 evra.
Zaštitnik prava pacijenata u DZ "Vračar" Snežana Lukić potvrdila je da od 21. februara ove godine, od kad važi novi pravilnik o sadržaju i obimu prava na zdravstvenu zaštitu, RFZO neće da snosi troškove ni za jedan preventivni pregled koji se obavi mimo utvrđene norme.
- Samo u slučaju kada pacijentkinje imaju tegobe i kada je ginekološki pregled nužan, on se može obaviti mimo norme utvrđene pravilnikom - kaže Snežana Lukić.
U pravilniku koji se može pogledati na sajtu RFZO piše da u okviru obima preventivnih mera u oblasti primarne zdravstvene zaštite, žene od 15 i više godina mogu obaviti preventivni ginekološki pregled jednom u tri godine.
Navodi se i da žene starosti od 25 do 69 godina samo jednom u tri godine mogu uraditi ciljani pregled radi otkrivanja raka grlića materice, kao i da žene od 45 do 69 godina mogu jednom u dve godine uraditi ciljani pregled radi otkrivanja raka dojke. Da su preventivni ginekološki pregledi neophodni svake godine, pa čak i češće, pokazuje podatak da u Srbiji od raka grlića materice godišnje umre oko 500 žena.
- Svakom iole razumnom čoveku je jasno da se preventivni ginekološki pregledi moraju obavljati češće od jedanput u tri godine. Vreme dupliranja malignih ćelija je dva meseca. To znači da od jedne maligne ćelije za dva meseca nastanu dve, pa za još dva meseca četiri. Dok prođu tri godine, tumor može toliko da naraste da već postane kasno za operaciju i uspešan tok lečenja - objašnjava prof. dr Slobodan Čikarić, predsednik Društva za borbu protiv raka Srbije.