Knez Pavle opet u Srbiji
Uz najviše državne počasti, posle 71 godine izgnanstva, posmrtni ostaci kneza Pavla, kneginje Olge i kneževića Nikole biće danas u podne pohranjeni u kriptu crkve Svetog Đorđa na Oplencu, u kompleksu Zadužbine kralja Petra prvog Karađorđevića.
Kovčezi sa zemnim prahom kneza namesnika, njegove supruge i sina stigli su preksinoć u Beograd, gde su do sinoćnjeg polaska za Topolu bili izloženi na odru u Sabornoj crkvi.
Uz zvuk posmrtnih zvona, gardisti Vojske Srbije uneli su kovčeg kneza Pavla u Sabornu crkvu, a kovčege kneginje Olge i kneževića Nikole nosili su članovi ansambla Kolo u šumadijskim narodnim nošnjama, dok je vojni orkestar intonirao himnu "Bože pravde". Parastos nekadašnjem vladaru Kraljevine Jugoslavije, koji je državom upravljao u ime maloletnog kralja Petra Drugog Karađorđevića, služio je patrijarh Irinej sa više srpskih episkopa.
Ekshumirani u LozaniPosmrtni ostaci kneza Pavla Karađorđevića, njegove supruge Olge i sina Nikole ekshumirani su 28. septembra 2012. u Lozani u Švajcarskoj. Do Srbije dovezao ih je Flavio Poleti, visoki predstavnik Administracije grada Lozane. |
Nakon molitvi da "Gospod upokoji duše njihove u carstvu nebeskom gde pravednici počivaju", patrijarh je u prigodnoj besedi rekao da je prenosom posmrtnih ostataka kneza Pavla, kneginje Olge i kneževića Nikole Karađorđevića u Srbiju ispravljena velika nepravda i da je to veliki dan za Srbiju, za srpsku istoriju i srpski narod.
- Vlada se primila časne uloge da uzme učešće u ovom svetom danu i time je pokazala da ceni i poštuje ulogu dinastije Karađorđevića i Srpska pravoslavna crkva zahvaljuje na tom časnom delu - istakao je patrijarh.
Poglavar SPC napomenuo je da je knez Pavle posebnu ulogu odigrao u istoriji kulture, ali i da je bio svestan prilika u kojima se Jugoslavija nalazila pred Drugi svetski rat.
- Pošao je putem mira, jer je bio svestan moći velikih sila - rekao je patrijarh i dodao da je knez Pavle najveći udar doživeo kada ga je vlast proglasila izdajnikom, što je bio podjednako težak udar i za njegovu porodicu.
- Sramota je skinuta sa njegovog imena i porodice kneza Pavla - rekao je patrijarh i zaključio da je velika nepravda ispravljena posle 36 godina od Pavlove smrti.
Nikolić: Vratiti i kralja PetraPredsednik Srbije Tomislav Nikolić, koji je i predsednik Odbora za povratak posmrtnih ostataka članova porodice Karađorđević u Srbiju, izjavio je da će Vlada Srbije nastojati da vrati i zemne ostatke kralja Petra. |
Dočeku u Sabornoj crkvi prisustvovali su sin i ćerka kneza Pavla, knez Aleksandar i kneginja Jelisaveta Karađorđević sa svojom ćerkom Katarinom Oksenberg, princ Aleksandar Drugi Karađorđević i njegova supruga princeza Katarina, princ Vladimir sa suprugom princezom Brigitom, princeza Barbara, prinčevi Mihailo i Đorđe, princeza Linda i princeza Brigita.
Počast senima kneza Pavla odali su predsednik Srbije Tomislav Nikolić, predsednik Skupštine Srbije Nebojša Stefanović, premijer Ivica Dačić sa članovima Vlade Srbije, direktor Predstavništva Republike Srpske Mlađen Cicović, članovi dinastije Karađorđević, predstavnici diplomatskog kora, verski velikodostojnici, ličnosti iz javnog života i brojni građani.
Kovčezi sa posmrtnim ostacima kneza Pavla, kneginje Olge i kneževića Nikole stigli su u Srbiju u četvrtak popodne. Na graničnom prelazu Batrovci sačekala ih je i preuzela kneginja Jelisaveta.
Drhtavim glasom i suznih očiju izustila je da je živela za dan kada će svoje najmilije da vrati na večni počinak u Srbiju.
Dug prema dinastijiPremijer Ivica Dačić ocenio je da je dan kada su u zemlju vraćeni posmrtni ostaci kneza Pavla, pokazatelj odnosa države prema dinastiji Karađorđevi i dodao da nije vreme da se ukazuje "na to da li su neki postupci bili ispravni". |
- Moje srce je srećno. Sedam decenija živim u senci neistina i laži. I patim. Ali vredela je moja borba. Sad znam da je moj život bio misija da ih vratim kući - zaključila je kneginja.
Glumica Katarina Oksenberg, Jelisavetina ćerka i Pavlova unuka, rekla je da je ovo najlepši i najtužniji trenutak u životu njene majke.
- Znam kolika je bila njena želja da mog dedu, baku i ujaka, za kojim je posebno patila jer je bio veoma mlad kada je preminuo, sahrani na Oplencu - ispričala je Oksenbergova.
Od namesnika do izgnanstvaKnez Pavle rođen je u Petrogradu 1893. godine, a preminuo je 14. septembra 1976. godine u Parizu. Posle ubistva kralja Aleksandra Prvog Karađorđevića u Marseju, 9. oktobra 1934. Pavle je postao knez namesnik Kraljevine Jugoslavije, vladajući u ime tada maloletnog kralja Petra Drugog do 1941.
|