Najviše smrtnih kazni u doba komunizma
Knjiga "Na belom hlebu" Ivana Jankovića o istorijatu smrtne kazne u Srbiji od 1804. do 2002. godine, predstavljena je danas u beogradskoj knjižari-galeriji "Glasnik".
Autor knjige Ivan Janković najavio da će ove godine 10. oktobra u Srbiji prvi put biti obeležen Dan borbe protiv smrtne kazne koja je u Srbiji ukinuta 2002. godine, a danas se ne primenjuje u 141 zemlji sveta.
"Što se tiče razvijenih demokratija, smrtna kazna danas se primenjuje u Japanu, nekim američkim drzavama, a u ostatku sveta u Kini i zemljama sa šerijatskim pravom", rekao je Janković.
Prema podacima koje je sakupio u Srbiji i Jugoslaviji je od 1804. do 2002. godine formalno osuđeno na smrt više od 6.500 ljudi, mada neke procene govore o sprovedenih 12.000 smrtnih kazni.
"Većina smrtnih kazni sprovedena je odmah posle uspostavljanja komunističke vlasti, od jeseni 1944. go 1947. godine, kada je ubijeno, kako se procenjuje, više od 10.000 ljudi", rekao je Janković.
Prema njegovim rečima, Srbija je kasnila u odbacivanju smrtne kazne zato što je društvena klima često dovodila do pribegavanja represivnom aparatu, a smrtna kazna simboliše represiju.
"Abolicija (oslobađanje od smrtne kazne) u Srbiji je krhka biljka koju treba negovati", kazao je autor.
Urednik Pravne biblioteke "Sluzbenog glasnika" Jovica Trkulja rekao je da je knjiga rezultat višedecenijskog istraživanja složene i kontroverzne teme. Prema njegovim rečima, autor je uspeo da pokaže kakav trag je smrtna kazna ostavila u politici, pravu, kulturi i jeziku Srbije u poslednja dva veka.
"Ova knjiga ima dve vrline, a to su rad na arhivskoj građi i napor autora da svoje misli izrazi na lep način", istakao je Trkulja.
Ivan Janković je član Advokatske komore Beograda i Evropskog komiteta za sprečavanje mučenja ili ponižavajućeg postupanja ili kažnjavanja.