Profit preči od života putnika
Birajući između bezbednosti i profita, Evropska agencija za bezbednost avio-saobraćaja (EASA) odlučila se za novac, povlađujući avio-kompanijama. Produžavanjem maksimalnog broja sati koji pilot sme da provede za komandom aviona, odnosno na dužnosti, EASA direktno u opasnost dovodi živote putnika!
- Svaki peti avionski udes rezultat je greške posade koja je izazvana radnim zamorom. To pokazuju svi izveštaji posle avionskih nesreća. Dakle, ako se godišnje u proseku dogodi 10 avio-udesa u kojima ljudi ginu, bar dva aviona su pala jer su piloti bili premoreni - kaže za Vesti Predrag Radosavljević, kapetan u Jatu i predsednik Udruženja linijskih pilota.
Ubitačna nesanica
|
Pune dve godine je EASA procenjivala da li da donese pravilnik u korist avio-kompanija ili letača, odnosno putnika i za to vreme urađene su tri naučne studije koje je sama EASA naručila, a u kojima su učestvovali lekari i psiholozi. Svaka od tih studija pokazala je da predlog prema kojem bi piloti bili obavezni na duži rad direktno dovodi putnike u opasnost.
- Ipak, jak lobi avio-kompanija u Evropskom parlamentu i EASA uspeo da je izdejstvuje odluku po njihovoj meri. Znate, priča o zamoru pilota kao nečem imaginarnom ljude uglavnom ne interesuje. Sve dok se ne dogodi udes! Tek-tada se zapitaju zbog čega je neko nateran da iznuren sedne u kokpit, ali onda je kasno za one u avionu, a to može biti bilo ko od nas - dodaje Radosavljević.
Kada komisija za ispitivanje udesa finalno utvrdi da je osnovni krivac za udes radni zamor posade, po pravilu u medijima nema prozivanja nijedne od pomenutih institucija koje su to dopustile, nema ni poziva na odgovornost. Obično se okrive avio-posade koje evidentno nesvesne radnog premora svoju profesionalnost prilagođavaju važećim, u ovom slučaju vrlo lošim propisima.
- Da je pilot svestan da će napraviti fatalnu grešku ne bi ni ulazio u avion. Ovako, propisima se takve greške stimulišu, umesto da se minimizuju - napominje kapetan Radosavljević.
Sve evropske avio-kompanije saglasne su s predlogom EASA. Jasno, to za njih znači manje troškove i veću zaradu i iako nijedna kompanija pojedinačno ne istupa sa zahtevima da se piloti izlože još većem zamoru, one su kao alijansa podržale odluku EASA. Briga za ljudske živote još jednom je uzmakla pred njegovim visočanstvom - novcem.