"Treba da se dogovore Srbi i Albanci. Ne Nikolić i Tači"
Predsednik Srbije Tomislav Nikolić rekao je da je otvoren po pitanju izgradnje nove budućnosti Balkana, ali da o tome treba da se dogovore Srbi i Albanci, a ne on i Hašim Tači.
"Potpuno sam otvoren za izgradnju nove budućnosti Balkana. Dogovor o tome će ipak morati da postignu Srbi i Albanci, a ne Nikolić i Tači", rekao j predsednik Srbije u prvom intervjuu za američki "Vol strit džornal", dodajući da pozdravlja moguće posredovanje visoke predstavnice EU Ketrin Ešton u dijalogu Beograda i Prištine.
Nikolić je rekao i da ne može da se rukuje s kosovskim premijerom Hašiom Tačijem, jer, kako je naveo, "mene niko ne optužuje za ratne zločine. Zato ne mogu da se rukujem s Tačijem sve dok je on osumnjičen za ratne zločine".
List podseća da optužbe Dika Martija o umešanosti kosovskog premijera u trgovinu ljudskim organima Tači smatra "naučnom fantastikom" i pri tome ističe da će Kosovo ići dalje ka EU i NATO "sa ili bez rešenja postignutog sa Srbima". Nikolić je na to odgovorio: "Nikada nećemo priznati nezavisnost Kosova".
"Vol strit džornal", međutim, konstatuje da Nikolić to izgovara glasom više rezigniranim nego vatrenim i tumači da je na taj način "odškrinuo vrata". Predsednik Srbije je u intervjuu njujorškom listu rekao i da je svestan da Srbija ne može da uđe u EU bez dogovora sa Prištinom i ističe da za Srbiju nema drugog izbora osim članstva u EU, što njegova vlada želi.
"Imajući u vidu balkanske standarde, to je napredak", zaključuje "Vol strit džornal". List u ranije objavljenom komentaru navodi da bi razgovori Beograda i Prištine na visokom nivou i pod pokroviteljstvom Brisela mogli svakog trenutka da budu nastavljeni i da su srpski lideri po tom pitanju poslali pozitivne signale. "Datum još nije određen, ali smo praktično tu i razgovora će biti", kazao je sagovornik "Vol Strit Džornala".
Američki list ocenjuje da su od poslednjih sastanaka predstavnika Beograda i Prištine tenzije porasle. "Srbija je glasala za Nikolića koji naginje ka nacionalizmu i Ivicu Dačića nekada portparola Slobodana Miloševića. Postoji skepticizam prema njihovoj privrženosti za ono što Brisel zove 'proces normalizacije odnosa između Beograda i Prištine'", navodi se u tekstu.
Dnevnik, ipak, dodaje da su Nikolić i Dačić poslali pozitivne signale, citirajući reči predsednika Srbije tokom obraćanja Generalnoj skupštini UN da Beograd želi trajan mir sa Prištinom i nastavak razgovora, uz ponovljeno da "Srbija neće priznati nezavisnost".
"Srbiji obnavljanje razgovora može doneti nagradu na putu ka EU", navodi list i podseća da je Unija pregovore o priključenju Srbije uslovila normalizacijom odnosa s Prištinom. Slična je situacija i sa Prištinom, ocenjuje "Vol Strit Džornal", navodeći da bi Priština 10. oktobra trebalo da dobije studiju o izvodljivosti.
"To je prvi korak ka često dugom procesu za članstvo u EU. Zastoj u odnosima sa Beogradom će učiniti taj proces još dužim", zaključuje se u tekstu američkog lista.