6. oktobra u Srbiji i bivši hrvatski "logoraši"?
Bivši hrvatski zatočenici u logorima 1990-ih u Srbiji najavili su da će 6. oktobra, ako im bude omogućeno, doći u Stajićevo kod Zrenjanina, kako bi upalili sveće za sve ubijene na tom mestu, piše novosadski Dnevnik.
List navodi da bi u ovoj delegaciji trebalo da bude i ministar branitelja u Vladi Hrvatske Predrag Matić Fred, koji je takođe jedan od nekadašnjih logoraša.
Predsednik Udruženja pravnika "Vukovar 1991" Zoran Šangut povodom planirane posete Stajićevu uputio je pismo predsedniku Srbije Tomislavu Nikoliću, u kojem podseća da je ta organizacija pokušala u oktobru 2009. godine da poseti Stajićevo, ali im vlasti u Srbiji nisu to dozvolile.
"Znamo kako je to bolno političko pitanje u Srbiji koja već 20 godina poriče ratne zločine u Stajićevu, Begejcima, Nišu, Sremskoj Mitrovici i Beogradu, ali čvrsto smo uvereni da se istina ne može niti sakriti niti trajno zaustaviti", ocenio je Šangut.
Dnevnik navodi da je veliko pitanje i kako će na najavljeni dolazak bivših logoraša reagovati i lokalna vlast u Zrenjaninu, koju predvodi Srpska napredna stranka, čiji je istaknuti lokalni funkcioner Dušan Šijan svojevremeno bivšim zarobljenicima pretio i nasiljem ako dođu u Stajićevo.
Šijan je ranije negirao da je u Srbiji bilo logora i rekao da su to bili "sabirni centri".
Udruženje pravnika "Vukovar 1991" je pre nekoliko godina Tužilaštvu za ratne zločine Srbije podnelo krivičnu prijavu protiv odgovornih za dešavanja u tim logorima, ali predmet još nije procesuiran.
Prošle godine Hrvatsko državno tužilaštvo ustupilo je tužilaštvu u Srbiji optužnicu protiv bivšeg generala i potpukovnika JNA Aleksandra Vasiljevića i Miroslava Živanovića, zbog ratnog zločina protiv civila i ratnih zarobljenika u srpskim logorima Begejci, Stajićevo, Sremska Mitrovica, Niš i Stara Gradiška. Prema toj optužnici, u srpskim logorima ubijeno je 19 zatvorenika, većem broju nanete su teške povrede s trajnim fizičkim i psihičkim posledicama, a više žena je silovano i seksualno zlostavljano. U istrazi protiv dvojice bivših visokih oficira JNA, ispitano je 250 svedoka, od kojih su većina ratni zarobljenici, a ispitane su i osobe koje su s hrvatske strane učestvovala u pregovorima i razmeni.