SANU o niklu: Zdravlje važnije od profita
Srpska akademija nauka i umetnosti upozorila na opasnost od eksploatacije nikla, a predsednik SANU Nikola Hajdin poručio je da ne treba da nas vodi neizvesni profit, koji bi prirodnu sredinu pretvorio u beživotnu pustinju. S druge strane, ministar rudarstva Milan Bačević rekao je da "to što je Mokra Gora park prirode ne znači da treba da se zaustavi razvoj i ostvarivanje profita".
Prema informacijama do kojih su došle "Novosti" dozvola za istraživanje nikla na Mokroj Gori nije nikome izdata. U firmi "Srbija nikl" kažu da istraživanja na područjima Lipovac i Ruđinci-Veluće, za koja su dobili dozvolu, traju već dve godine.
"Iako smo bili ubeđeni da je opasnost koja je Srbiji pretila od otvaranja rudnika nikla u Mokroj Gori, Lipovici i Vrnjačkoj Banji, otklonjena još pre sedam godina, ona se ovih dana ponovo nadvila nad našom zemljom", piše u saopštenju SANU koje je potpisao predsednik Nikola Hajdin. "Namera da se rudnici nikla na pomenutim lokacijama ipak otvore ponovo je postala aktuelna".
Kako ističu, SANU se oseća obaveznom da, pozivajući se isključivo na naučne argumente, upozori na katastrofalne posledice ovakvih odluka.
"Naša je obaveza da nadležnima preporučimo da ovakve odluke ne donose bez konsultacije sa naučnim institucijama, i da na sve nas apeluje da više mislimo na očuvanje zdrave prirodne sredine nego na neizvesni profit, koji bi je, izvesno, za sva vremena, pretvorio u beživotnu pustinju", napominje SANU.
Dozvolu za istraživanje nikla na Mokroj Gori 2004. godine dobilo je preduzeće "Dinara nikl". Zbog protesta meštana i negodovanja u javnosti ta dozvola je, samo nekoliko meseci kasnije ukinuta.
Ruda nikl, o čijoj ekspolataciji u Srbiji se ovih dana vodi žustra polemika, ima alergogena i veoma kancerogena svojstva, rekao je toksikolog dr Radomir Kovačević iz Instituta za zaštitu na radu "Dr Dragomir Karajović". Prema njegovim rečima, nikl u povećanim koncentracijama u dužem vremenskom periodu može da izazove brojna autoimuna oboljenja i karcinom.
"Nikl spada u jedan od najtoksičnijih metala i u istoj je ravni kao uranijum, živa, hrom, a kada kažem da ima alergogena svojstva mislim na promene koje izaziva u imunološkom sistemu", objasnio je Kovačević.
On je dodao da nikl u povećanim koncentracijama uništava odbrambene snage organizma i može da dovede do autoimunih i sistemskih oboljenja.