"Nisam ni Tadićev ni Đilasov"
Funkcioner Demokratske stranke Branimir Kuzmanović kaže da je kandidaturu za lidera DS-a objavio jer smatra da sadašnji sistem funkcionisanja DS-a "predsednik će vam predložiti sve" nije dobar i ne sme da se nastavi.
- Zato sam kandidovao ideju da preko 100.000 članova DS-a koji poseduju ogromno znanje i iskustvo moraju više da odlučuju o stranačkom delovanju - ističe Kuzmanović, predsednik beogradske opštine Vračar, u razgovoru za "Vesti".
Da li ste se posle objavljivanja kandidature čuli sa liderom DS-a Borisom Tadićem i ako jeste šta vam je rekao tim povodom?
- Nisam razgovarao sa njim. On je sada na poziciji predsednika DS-a i ne smatram pristojnim da njega pozivam na sastanke.
Budućnost po NjegošuKoji su to, kako ste naveli, "izmešteni centri moći" u kojima se kreira politika vaše stranke? |
Šta mislite o spekulacijama iz dela DS-a da iza vas neko stoji i da li je moguće da se kao šef izbornog štaba Dragana Đilasa na majskim izborima odreknete liderske trke u njegovu korist?
- Iza moje kandidature, ili bolje rečeno ispred, stoji ideja. Volim svoju zemlju i smatram da joj je potreban reformisani DS. Obraćam se i članstvu, a ne samo delegatima na Skupštini. Za velike reforme nije dovoljna podrška malog broja ljudi oko sebe, već da proverite postoji li podrška za takvu ideju među ljudima. Mogu da odustanem samo ako predlozi za reformu DS-a, koji bi doneli dobro Srbiji budu opšteprihvaćeni. Jasno mi je da u zemlji u kojoj je isplativije biti poltron, svi očekuju da neko stoji iza moje kandidature. Moji najbliži prijatelji znaju istinu. Ostale mogu da razuverim samo doslednim zastupanjem svoje ideje.
Treba nam VotergejtKako komentarišete tezu da se iz dela DS-a plasiraju afere o vašim stranačkim kolegama Šutanovcu, Duliću, Cvetkoviću, Jeleni Trivan...? |
Zbog čega smatrate da su i Boris Tadić i Dragan Đilas protiv stranačkih reformi i verujete li da možete da ih pobedite?
- Obojica koriste slične metode lobiranja u stranci, dok ja predlažem nov pristup. Zalažem se za slobodno odlučivanje celokupnog članstva o programskim i kadrovskim politikama. Na taj način stranka bi bila spremnija da odgovori izazovima rukovođenja, a samim tim bi se i u Srbiji živelo bolje. Na primer, predsednik bi trebalo da ima pravo da predloži samo svog zamenika, ali ne i ostale funkcionere. Smatram da bi njih trebalo da predloži članstvo. Stranke u Srbiji ne donose programska rešenja, šta, kako i zbog čega će uraditi kad budu na vlasti. Taj proces treba da zaživi u bar jednoj partiji, jer nijedna nema svoj 'policdž'. U tom procesu takođe treba da učestvuje članstvo koje bi onda moglo da predstavlja unutrašnju kontrolu dok je stranka deo vlasti. Da je u prethodne četiri godine DS više konsultovao samo profesore univerziteta, koje ima među članstvom, imali bi bolji rezultat i ne bi izgubili na izborima.
Pošto ste izjavili da je stranci potreban treći kandidat, šta ukoliko u lidersku trku uđe, kako je najavio Zoran Živković, možda i Bojan Pajtić?
- Sačekaću da vidim ko će se sve kandidovati i da li podržava ideju o reformi stranke, pa ću tek onda odlučivati.