Plan Ketrin Ešton: Srbija da potpiše sporazum sa Kosovom
Visoka predstavnica Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton ponudiće predsedniku Srbije Tomislavu Nikoliću, prilikom njihovog susreta u Njujorku, sporazum o dobrosusedskoj saradnji Kosova i Srbije kao osnovu na kojoj će biti otvoreni politički pregovori Beograda i Prištine, saznaje “Blic” iz više izvora u vrhu vladajuće koalicije.
Sa sadržinom predloga koji je pripremljen u kabinetu Eštonove upoznata je srpska strana, koja je pismeno izrazila svoje neslaganje sa ovako predloženom osnovom, odnosno ciljem do koga bi politički pregovori trebalo da dovedu.
Kako je “Blicu” objašnjeno iz više pouzdanih izvora, u pitanju je predlog koji nije zacrtan i oko koga će tek pregovarati srpska i kosovka strana, uz posredovanje Eštonove i, najverovatnije, Hilari Klinton, državne sekretarke SAD.
Zbog svega toga će Nikolić u Njujorku, gde je otišao na zasedanje Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, imati težak zadatak da sa Eštonovom dogovori prihvatljiviju formulaciju o normalizaciji odnosa.
Podela Kosova nije realnaNeposredno pred važne njujorške razgovore, premijer Dačić lansirao je ponovo u javnosti staru tezu o podeli Kosova “kao jedinom realnom rešenju” za koje je, kako kaže, siguran da bi ga i Albanci na Kosovu prihvatili. Premijer Dačić juče nije odgovorio na pitanje “Blica” na čemu zasniva svoj optimizam da je podela kao rešenje i dalje moguć model. "Mada je ideja o podeli Kosova primamljiva, bojim se da je manevarski prostor za njenu realizaciju veoma sužen", kratko je prokomentarisala za “Blic” Milica Delević, bivša direktorka Kancelarije za evropske integracije. |
"Ukoliko Brisel bude insistirao na neprihvatljivim sporazumima, samo će doprineti tome da minira i spotiče vlast u Srbiji da uspešno radi na rešavanju kosovskog pitanja", kaže za “Blic” jedan od eksperata za pregovore sa EU koji je zahtevao anonimnost.
Potpredsednica Vlade za evropske integracije Suzana Grubješić rekla je da je podela Kosova racionalno rešenje, ali - zakasnelo.
"To ne žele oni koji o tome odlučuju, a to su SAD i međunarodna zajednica. Nećemo priznati nezavisnost, ali moramo da uđemo u proces normalizacije odnosa sa Kosovom", navela je Grubješićeva.
Predsednik Srbije Tomislav Nikolić i visoka predstavnica EU Ketrin Ešton razmotriće u Njujorku podizanje pregovora Beograda i Prištine na najviši nivo. Sastanak koji je planiran za četvrtak trebalo bi srpskim pregovaračima da da smernice za donošenje budućih odluka u vezi sa Kosovom.
Tomislav Nikolić je u Njujork otputovao pre dva dana u društvu srpskog šefa diplomatije Ivana Mrkića i savetnika Marka Đurića, ali bez pripremljene platforme za rešenje kosovskog pitanja.
Očekuje se da će po završetku zasedanja Generalne skupštine UN i “signala” koje će predsednik Srbije dobiti od velikih sila, biti jasnije u kom će smeru ići srpska politika prema Kosovu.
"Posle razgovora u Njujorku, predsednik Nikolić će zajedno sa Vladom Srbije morati da uradi platformu za političke pregovore i da je predloži na usvajanje Skupštini Srbije pre 10. oktobra, kada je zakazano objavljivanje godišnjeg izveštaja Evropske komisije o napretku Srbije. Jer, pregovori na političkom nivou neće moći da počnu pre nego što u Skupštini Srbije ne bude usvojena platforma za pregovore - kaže za “Blic” izvor blizak vrhu srpske vlade.
Predsednik Tomislav Nikolić i Ban Ki Mun, generalni sekretar Ujedinjenih nacija
Savetnica Eštonove za medije Maja Kocijančič izjavila je juče za “Blic” da će glavna tema njujorških razgovora biti nastavak pregovora Beograda i Prištine.
"Podizanje pregovora na najviši nivo je opcija o kojoj će se sigurno razgovarati", potvrdila je Kocijančičeva.
Diplomatski izvor “Blica” iz Brisela tvrdi da će politički pregovori između srpskog predsednika i premijera s jedne strane i kosovskog premijera i predsednice s druge strane biti mogući uz posredovanje Eštonove samo ako se unapred dogovori cilj ka kojem se ide i ukoliko Beograd i Priština uvere Eštonovu da će ova priča biti uspešna.