"Policije u regionu sarađuju, ali neiskreno"
Saradnja policija zemalja Zapadnog Balkana je u usponu ali zabrinjava činjenica da je ona posledica spoljnih uticaja, a ne iskrene želje za povezivanjem bezbednosnih činilaca tih država, ocenjeno je na skupu u Beogradu.
Na panel diskusiji Beogradskog bezbednosnog foruma, doktorant političkih nauka Univerziteta u Oksfordu Cveta Koneska ocenila je da je volja za saradnjom više izražena kod političkih elita nego kod policajaca, koji još uvek pokušavaju da sačuvaju zatvorenost sistema.
Prema njenoj oceni, to je posledica činjenice da su policije u zemljama Balkana bile aktivni učesnici oružanih sukoba, i sebe vide kao borce za očuvanje svojih država, zbog čega je proces demokratizacije u njima zakasneo i nedovršen. Ona je dodala da zabrinjava to što se slične tendencije primećuju i kod studenata bezbednosti, koji tek treba da počnu da rade u policiji, i kao primer navela slučaj u Makedoniji gde je istraživanje pokazalo da još uvek postoje stereotipi među tom populacijom.
Koneska je navela da studenti Fakulteta bezbednosti u Skoplju većinski kao prijateljske zemlje vide Srbiju, Hrvatsku i Crnu Goru dok kao neprijateljske doživljavaju Albaniju i Kosovo.
Istraživač Instituta za međunardne odnose iz Zagreba Zrinka Vučinović rekla je da je saradnja policije te zemlje u borbi protiv organizovanog kriminala najbolja sa Srbijom, dok se u oblasti zajedničke kontrole granice najdalje otišlo u saradnji sa BiH. Ona je, takođe, ocenila da je saradnja policija značajno unapređena ali da je to dominantno posledica procesa evropskih i atlantskih integracija i standarda koji dolaze sa tim procesima.