Jelica Kurjak rušila Putina
Jelica Kurjak, ambasadorka Srbije u Moskvi, mogla bi uskoro da bude povučena iz Rusije, pri kraju svog ambasadorskog mandata. Kao njen mogući naslednik pominje se Petar Škundrić, funkcioner Socijalističke partije Srbije.
Ambasadorka je, kako navode beogradski mediji, napravila diplomatski skandal jer je januara 2012. primala u zvaničnu posetu lidere ruske opozicije, na diplomatskim skupovima javno je izražavala simpatije prema političkim protivnicima aktuelne ruske vlasti.
Njena ćerka je učestvovala u uličnim demonstracijama protiv ruskog predsednika Vladimira Putina, pa je zvanična Moskva srpsku ambasadorku počela da izbegava, a Beogradu je signalizovano da je vreme da se Jelica Kurjak pakuje.
- Prema Bečkoj konvenciji o diplomatskim odnosima, diplomate u zemlji prijema ni na koji način ne smeju javno da istupaju o pitanjima koja nisu iz oblasti bilateralnih odnosa između zemlje koja ih je poslala i zemlje u kojoj su na dužnosti. Naročito je neprimereno bilo kakvo mešanje u unutrašnje ili spoljne poslove zemlje prijema. I tu niko od diplomata ne treba da se zaleće i uobražava da ima neki poseban značaj.
- Jer, ako se pomenuto pravilo prekrši, uobičajeno je da zemlja prijema, odnosno ozbiljna država, diskretno traži povlačenje tog diplomate, a u drastičnijim slučajevima strani diplomata javno se proglašava nepoželjnom osobom i deportuje u zemlju iz koje je poslat - objašnjava Živadin Jovanović, nekadašnji šef diplomatije SRJ.
Tadićeva preporukaJelica Kurjak je rođena 1952. u Beogradu. Završila je Fakultet političkih nauka, a doktorirala na Pravnom fakultetu. Od 2001. je u Moskvi, prvo kao savetnik u ambasadi, pa onda otpravnik poslova. U ambasadu u Moskvi došla je iz Instituta za međunarodnu politiku i privredu, i to kao kadar DS. Po isteku mandata 2006. godine, dobila je odluku ministra da se vrati u Beograd, jer joj je došla zamena u Moskvu, ali je na intervenciju Borisa Tadića ta zamena nakon kraćeg vremena vraćena u Ministarstvo spoljnih poslova, u Beograd. Potom je isti slučaj je bio i sa ambasadorom Stanimirom Vukićevićem, koji je, nakon samo godinu i par meseci provedenih na ambasadorskoj dužnosti u Moskvi, vraćen u Srbiju, da bi potom Jelica Kurjak bila 2008. imenovana za ambasadora na Tadićevu ličnu preporuku. |
Osim toga, napominje Jovanović, "ambasadori Srbije u svetu obavezni su da dosledno sprovode politiku Vlade Srbije prema dotičnoj zemlji bez obzira na svoja lična uverenja".
- Ukoliko se ne slažu s tom politikom, uvek mogu da podnesu ostavku i budu povučeni, ali da krše diplomatske norme ili da rade na štetu dobrih bilateralnih odnosa - e, to već ne može! Ponekad je, u nekim državama, dovoljan jedan gaf ili neobazriv protokolarni gest stranog diplomate, pa da zemlja prijema traži njegovo povlačenje - pojasnio je Jovanović.
Kada je reč o srpsko-ruskim odnosima, ističe naš sagovornik, "postoje veliki interesi Srbije da ničim ne narušava dobre i sve bolje odnose sa Rusijom".
- Ako to neko ne shvata ili se sa tim ne slaže, onda nije za diplomatsku poziciju. Nije politika Srbije da podržava u svetu opozicione grupe, proteste, neparlamentarne društvene organizacije. Rečju, da se meša u procese drugih zemalja jer i sama ima gorka iskustva vezana ta grubo mešanje stranih diplomata u njene unutrašnje poslove, bilo da ih nedoučeni, nesigurni i nesposobni politički lideri Srbije snishodljivo prizivaju u pomoć, a to je već postala praksa nazad 12 godina, bilo da arogantno postupaju po direktivama zemalja iz kojih su poslati u Beograd, s ciljem da Srbiju tretiraju kao banana državu ili svoj protektorat. Nije, naime, tajna da su prethodnu Vladu Republike Srbije u Klubu privrednika u Beogradu sastavljali ambasadori Amerike, Velike Britanije, Francuske i Nemačke - zaključuje sagovornik "Vesti".