"Kupovina glasova" pala u zaborav?
Nelvladina organizacija Transparentnost – Srbija (TS) ocenila je danas da informacije o navodnoj kupovini glasova na proteklim izborima ne smeju ostati neistražene, jer bi u suprotnom ostalo poljuljano poverenje u demokratske institucije i u tajnost izbora.
U saopštenju TS-a navodi se da nedavno objavljeni podaci iz istraživanja Programa za razvoj UN (UNDP) za Srbiju pokazuju da čak 18 odsto punoletnih ispitanika tvrdi da im je "neko nudio mito (naprimer novac, poklon, uslugu, posao) kako bi glasali za određenu političku partiju na majskim izborima".
"Prevedeno u brojke, to bi značilo da je ovom nedopuštenom uticaju bilo izloženo oko 1.000.000 birača", istakao je TS i podsetio da je "davanje i primanje mita u vezi sa glasanjem" propisano kao krivično delo.
Ta organizacije je upozorila da, i pored brojnih sumnji, nema objavljenih podataka o postupcima i osudama, kao i da je na majskim izborima 2012, osim sumnji u podmićivanje birača, podneto i nekoliko krivičnih prijava za ovo krivično delo.
"Osim očiglednih opasnosti koje podmićivanje birača nosi za demokratiju u celini, ono je značajno i sa stanovišta finansiranja izborne kampanje. Naime, sredstva koja su iskorišćena u ovu namenu sasvim sigurno nisu navedena u partijskim izveštajima o finansiranju kampanje, što znači da su morala doći ili od skrivenih donatora ili
zloupotrebom javnih resursa", piše u saopštenju.
Ističe se da je zato neophodno da policija, javno tužilaštvo i Agencija za borbu protiv korupcije pozovu sve građane koji imaju konkretnih saznanja o pokušajima kupovine glasova i organizatorima ovakvih radnji o tome na odgovarajući način obaveste nadležne organe i da tužilaštvo saopšti rezultate ispitivanja postojanja
krivične odgovornosti u do sada prijavljenim slučajevima.