Đukić Dejanović: Bolesni više neće čekati
Ministarka zdravlja Slavica Đukić Dejanović: Treba nam još novca za preglede. Niko ko je životno ugožen, neće mesecima biti na listi. Ne odustajemo od plaćanja lekara po učinku.
- Zdravstveni radnici ispoljili su mnogo razumevanja kada je reč o situaciji u kojoj se nalaze sve institucije koje se finansiraju iz budžeta, pa samim tim i zdravstvo. A dogovoreno povećanje zarada u oktobru, potom i u aprilu sledeće godine, obezbediće im bar minimalnu naknadu za troškove života koji su sve veći.
Ovako ministarka zdravlja Slavica Đukić Dejanović komentariše poslednji dogovor s predstavnicima sindikata, kada je Vlada na sto iznela ponudu o povišici od dva puta po dva odsto, jedinu koju državna kasa sada može da istrpi. Ona priznaje da iznos nije dovoljan, ali veruje da "beli mantili" ipak, neće zatvarati ordinacije.
Ponovo se čuju zahtevi zdravstvenih radnika da se obračun plata po učinku odloži dok se o svemu ne izjasni Ustavni sud. Hoće li primena kapitacione formule početi kada je planirano?
- U svakom slučaju kapitacionu formulu počećemo da primenjujemo od 1. oktobra. Zbog količine novca koji nam je na raspolaganju, iznos namenjen nagrađivanju učinka je minimalan, skoro simboličan. To je, međutim, dovoljno da stimuliše lekare i sestre koji vode posebnu brigu o pacijentima. Biće više plaćeni i lekari i njihovi timovi koji rade na tome da podignu posao na viši nivo i povrate poverenje u instituciju izabranog lekara. A svuda u svetu zdravstveni radnici su različito nagrađeni.
Hoće li, s druge strane, biti smanjivanja zarada onima koji ne ostvare norme?
- Niko neće imati manju platu od postojeće, a koja im je zagarantovana.
Očekujete li, možda, nove proteste zdravstvenih radnika?
- Učiniću sve da ne dođe do obustave rada.
Očekujete li pomake oko dugačkih lista čekanja na pojedine preglede?
- Sve liste čekanja biće prekontrolisane. I u taj posao uložićemo velike napore. Međutim, postojanje lista čekanja ne znači da će bilo kome biti ugroženo zdravstveno stanje. Kontrola lista mora biti urađena zajednički, na nivou svih ustanova u Srbiji, a ne samo na nivou bolnica. To podrazumeva da se srede spiskovi za ugradnju kukova, kolena, operacije katarakte, srca... Uz to, treba da sagledamo i kadrovske potencijale na nivou zemlje, a posle svega toga sigurna sam da će se dužina čekanja smanjiti. S druge strane, postoje i situacije kada čekanje ne ugrožava pacijenta i ne pogoršava njegovo stanje. U tima slučajevima reč je o zakaznom terminu za intervenciju, što postoji u čitavom svetu. Jedno je sigurno - niko ko je ugrožen ne sme da čeka.