EU ima novu strategiju za Kosovo
Čelnici EU Ketrin Ešton i Štefan File su sa srpskim premijerom Ivicom Dačićem razmotrili "strategiju" koja bi omogućila nalaženje prihvatljivog rešenja za kosovsko pitanje.
Kako je novinarima rekao taj zvaničnik, koji je želeo da ostane anoniman, u procesu pregovora o članstvu i procesu proširivanja ima mnogo elemenata i mogućih rešenja koja postepeno treba da dovedu do stanja stvari i rešenja koja bi omogućila Srbiji, i EU, da sagleda buduće odnose s Kosovom koji neće više biti prepreka za članstvo u EU.
To je bio odgovor i na nedoumice koje je juče, posle razgovora sa premijerom Srbije, izazvao predsednik Evropskog parlamenta Martin Šulc rekavši da EP, ali i "EU u celini", smatra da Srbija mora priznati nezavisnost Kosova da bi postala članica Unije.
Više uticajnih članica EU su za to da se Srbiji što pre odredi datum početka pregovora o članstvu, mada ne i Nemačka, koja međutim insistira da se dijalog Beograd-Priština podigne na političku ravan, što je Priština dosad odbijala.
Pomenuti visoki zvaničnik u Briselu je naveo da je reč o tome da se jačanjem evropskih reformi u Srbiji, snažnijom ulogom visoke predstavnice EU Ešton u političkom dijalogu Beograd-Priština, koji će biti podignut i na političku ravan i "dubokim ugrađivanjem" tih procesa u tokove proširenja postepeno dođe do prihvatljivog rešenja za odnose Beograda i Prištine.
To bi omogućilo da i Srbija i Kosovo, ali odvojeno, postanu članice EU. Evropski komesar Štefan File je juče posle razgovora koje su on i visoka predstavnica Ešton imali s premijerom Dačićem podvukao da je to bio "strategijski razgovor", a Dačić je naglasio da će se o usaglašavanju srpskog za evropskim zakonodavstvom Beograd stalno savetovati s Evropskom komisijom.
File je potvrdio rešenost Ketrin Ešton da se lično snažnije angažuje takođe u političkom dijalogu Beograd-Priština. Prema tumačenju zvaničnika EU, radi se o tome da u suštini ceo pregovarački proces ima toliko elemenata kroz čiju obradu i utvrđivanje poglavlja će se na kraju doći do toga da Srbija i Kosovo otprilike "nađu zajednički jezik".
To bi bilo rešenje prihvatljivo i za njih i za EU, pa onda ne bi bilo prepreka da i Srbija, a jednog dana, i Kosovo budu primljeni u članstvo EU.